Hasła użytkowników Facebooka były podane na tacy. Meta otrzymała z tego powodu dość dotkliwą karę
Przedsiębiorstwo Meta musi się mierzyć z kolejną karą, która została mu wymierzona przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC). Tym razem sytuacja jest związana z nieprawidłowym przechowywaniem haseł użytkowników z należących do tej firmy portali, takich jak Facebook, czy też Instagram, a sięga ona roku 2019. DPC zarzucił firmie Meta Platforms Ireland Limited (MPIL), że nie poinformowała go zawczasu o fakcie, że hasła istniały w niezabezpieczonej formie.
Firma Meta jest zobowiązana do zapłacenia dużej kary ze względu na fakt, że niepoprawnie przechowywała hasła swoich użytkowników. Komisja Ochrony Danych wydała w tej sprawie ostateczną decyzję.
Najpierw Apple, a teraz Meta. Kolejna firma wycofuje usługi AI z krajów Unii Europejskiej
Jak wspomniano, sprawa zaczęła się w 2019 roku, kiedy to irlandzka Komisja Ochrony Danych dowiedziała się, że przedsiębiorstwo Meta przechowywało hasła użytkowników kilku swoich platform - w szczególności mowa o Facebooku i Instagramie - w formie zwykłego tekstu. Taki zabieg nie był zgodny z zasadami RODO, ponieważ stwarzał realne zagrożenie. Według Mety żadne hasło nie stało się dostępne dla firm trzecich ani nie dostało się w niepowołane ręce. Tak naprawdę wgląd do nich mieli jedynie pracownicy, wszak hasła są przechowywane w wewnętrznych systemach - tutaj także nie dopatrzono się żadnych nadużyć.
Meta jest rozczarowana, bo nie nakarmi AI postami użytkowników Facebooka. Obywatele UE uratowani dzięki DPC
Komisja Ochrony Danych musiała jednak podjąć odpowiednie kroki i wydać decyzję w tej sprawie, która zapadła 26 września 2024 roku, a więc kilka lat po wyjściu omawianych informacji na jaw. Oprócz otrzymanej reprymendy, przedsiębiorstwo Meta Platforms Ireland Limited jest zobowiązane do zapłacenia kary w wysokości 91 mln euro. Użytkownicy zostali co prawda w 2019 roku poinformowani o złym sposobie przechowywania ich haseł (dotyczyło to milionów osób), jednak Meta i tak nie mogła z tego powodu uniknąć kary, ponieważ wystąpiło zbyt wiele czynników, które przemawiały przeciwko niej.