HarmonyOS Next - debiut systemu, który na dobre porzuca Google i Androida. Huawei żegna się też z Linuksem
Firma Huawei od jakiegoś czasu podejmuje się działań, które mają na celu uniezależnienie się od mobilnego systemu od Google, czyli Androida. W 2019 roku oficjalnie ukazały się pierwsze efekty całego procesu, gdyż na rynku pojawił się system HarmonyOS - początkowo był dostępny jedynie dla segmentu Smart TV od marki Honor. Musiało jednak minąć sporo czasu, zanim system zupełnie odciął się od kodu Androida i jądra Linux, wszak stało się to dopiero pod koniec 2024 roku.
HarmonyOS NEXT oficjalnie debiutuje - choć jeszcze nie w Polsce. Mobilny system od marki Huawei zupełnie odcina się od usług Google, kodu Androida i jądra Linux, a wprowadza własne rozwiązania.
Huawei czyni postępy przy tworzeniu HarmonyOS NEXT. Laptopy inżynieryjne z układami SoC Kirin 9006C działają płynniej
Mimo że mobilny system operacyjny HarmonyOS NEXT zadebiutował w Chinach, to prezes firmy Huawei, Xu Zhijun, zapewnił, że w planach jest globalna dostępność tego rozwiązania. Nowe dane wskazują na fakt, że z wcześniejszych wersji HarmonyOS korzysta już przeszło 1 mld urządzeń - mowa tu nie tylko o wspomnianych we wstępie telewizorach, ale i tabletach, smartfonach, a także akcesoriach z segmentu wearables (do tych zaliczamy np. smartwatche). Główne zmiany odsłony "NEXT" to pozostawienie kodu Android Open Source Project (AOSP), na którym oparty jest Android oraz jądra Linux na rzecz własnego mikrojądra. Nie znajdziemy również usług Google (dokł. Google Mobile Services), a zamiast nich spotkamy się z Huawei Mobile Services (HMS). Nie ma więc wsparcia dla plików APK, natomiast Huawei intensywnie pracuje, aby aplikacji na HarmonyOS NEXT nie zabrakło (tych jest już 15 tys.).
HarmonyOS NEXT - Huawei całkowicie odsuwa się od Google. Użytkownicy sprzętów firmy nie skorzystają z aplikacji na Androida
Huawei twierdzi, że system przynosi nawet 30% wzrost wydajności, a przy tym o 20% lepiej zarządza energią. Mimo że HarmonyOS NEXT wyglądem mocno nawiązuje do Androida, to producent wprowadził do niego ciekawe opcje, takie jak możliwość skorzystania ze sztucznej inteligencji (model o nazwie PanGu; obecnie rzecz jasna tylko w Chinach), czy też szybkie udostępnianie plików poprzez funkcję Huawei Share 2.0 (tu jako przykład podano plik o rozmiarze 1,2 GB, który można przesłać na inne urządzenie w 8 sekund). System ma oferować również większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności dzięki architekturze Star Shield. Instalowane aplikacje są bowiem sprawdzane pod kątem ewentualnych zagrożeń, a te zainstalowane mają ograniczone uprawnienia. Ponadto możemy liczyć na szyfrowanie (end-to-end) przesyłanych danych na inne urządzenia, a dodatkowo klucze szyfrujące przechowywane są bezpośrednio na naszym sprzęcie. Pozostaje więc poczekać, aż HarmonyOS NEXT zadebiutuje poza Chinami.
Powiązane publikacje

Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78
OpenAI prezentuje GPT-4.1 Mini i Nano, oferujące większy kontekst, lepsze kodowanie i niższe koszty dla deweloperów
10
Google Chrome 136 eliminuje 23-letnią lukę umożliwiającą śledzenie historii przeglądania przez strony internetowe użytkowników
7
Google testuje funkcję Power Up w mobilnej wersji Gemini, która automatycznie ulepsza zapytania użytkownika
12