Telefon i Wiadomości Google zbierają dane bez zgody użytkownika. Jakie informacje trafiają na serwery usługodawcy?
O tym, że Google zbiera szereg danych o użytkownikach, nie jest rzeczą nową. Firma niespecjalnie kryje się z tym, że na potrzeby personalizacji konkretnych usług przechowuje i analizuje informacje pochodzące między innymi ze smartfonów. Oczywiście, na śledzenie niektórych aktywności możemy się zwyczajnie nie zgodzić. To będzie skutkowało pogorszeniem dokładności niektórych rozwiązań. Oczywiście w imię prywatności. Kłopot w tym, że gigant z Mountain View zbiera dane również bez naszej zgody. Z obszernego raportu Douglasa J. Leitha „What Data Do The Google Dialer and Messages Apps On Android Send to Google” wynika, że aplikacje Telefon oraz Wiadomości preinstalowane na urządzeniach z Androidem przesyłają na serwery Google całkiem bogaty komplet informacji. Dzieje się to bez wiedzy i zgody użytkownika.
Aplikacje Telefon i Wiadomości Google zbierają dane bez wiedzy i wyraźnej zgody użytkownika. Nie ma możliwości zablokowania przesyłania zebranych informacji na serwery Google.
Test realme GT 2 Pro. Sprawdziliśmy piekielnie wydajny smartfon z najnowszym układem Snapdragon 8 Gen 1
Google informuje, że „niektóre dane zbierane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa... oraz świadczenia usług”, co stanowi swoistą furtkę do tytułowych działań. Tak naprawdę nie obliguje to jednak firmy do magazynowania i analizowania informacji bez wyraźnego przyzwolenia użytkownika usługi czy urządzenia. Według raportu „What Data Do The Google Dialer and Messages Apps On Android Send to Google”, firma niespecjalnie się tym przejmuje i zbiera dane z dwóch aplikacji – Telefon oraz Wiadomości. Szyfrowana paczka trafia na serwery Google, ale na dobrą sprawę przedsiębiorstwo może ją odszyfrować. Czy to kłopot? Aby zrozumieć tę kwestię, należy sprawdzić, o jakie dane chodzi.
Test Motorola edge 30 Pro: Jak poradził sobie smartfon z najnowszym, flagowym chipem Qualcomm Snadpragon 8 Gen 1?
W przesyłanej paczce zawierane są informacje o czasie, numerze telefonu nadawcy i treści (zaszyfrowanej) wiadomości. W przypadku aplikacji Telefon w grę wchodzi czas połączeń oraz numer telefonu rozmówcy. Sęk w tym, że wszystko to będzie powiązane z identyfikatorem urządzenia, który jest z kolei połączony z konkretnym kontem Google. Jak łatwo zgadnąć, nie ma tu mowy o anonimizacji danych. Google wie o sprawie i deklaruje zmianę, w myśl której użytkownicy będą lepiej informowani o działaniach firmy związanych z prywatnością. Pełny raport znajdziecie pod TYM adresem.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
17
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17