Google oskarżone o kopiowanie słów piosenek z Genius.com
W wyszukiwarce internetowej Google już od paru lat wpisując tytuł piosenki i ew. jej wykonawcę, w specjalnym panelu informacyjnym wyników pojawiają się jej słowa. Dla internautów to ciekawa i przydatna funkcja, ale okazuje się, że wiążą się z nią nieuczciwe praktyki. Firma Genius Media, do której należy serwis Genius.com, w którym znaleźć można właśnie bazę słów piosenek twierdzi, że Google od lat kopiuje ich treści. Serwis Genius istnieje od 10 lat . Początkowo oferował bazę słów piosenek z gatunku rap, ale z biegiem czasu rozszerzano bazę o inne gatunki muzyczne. Serwis jest też platformą, na której internauci mogą interpretować słowa piosenek i omawiać ich znaczenie. a także wprowadzać poprawki.
Google początkowo bagatelizowało sprawę, gdy Genius.com się zgłaszał. Po upublicznieniu sprawy nastawienie firmy zmieniło się.
Jak donosi The Wall Street Journal, Genius Media oskarża firmę Google o kopiowanie słów piosenek i wyświetlanie ich w panelu informacyjnym wyszukiwarki Google. Ekipa serwisu po raz pierwszy podejrzeń nabrała już w 2016 roku, gdy w wynikach Google'a pojawiały się słowa piosenki "Panda" rappera Desiigner. Słowa tej piosenki są bardzo trudne do pełnego, bezbłędnego zrozumienia, ale taki właśnie ich zapis opublikowano w serwisie Genius.com, który uzyskał od samego twórcy piosenki. Dokładnie te słowa, co do pojedynczego znaku, pojawiały się w wyszukiwarce Google. Ekipa Genius Media swoje zastrzeżenia do praktyk Google zgłaszała w 2017 roku i potem w kwietniu roku bieżącego. Firmie przedstawiano, jak twierdzi Ben Gross z Genius media, niepodważalne dowody na to, że w Google wyświetlane są słowa piosenek pobierane z serwisu Genius.com.
Google Chrome - najlepsze rozszerzenia, które warto zainstalować
Jak uzyskano te niepodważalne dowody? Ekipa Genius.com zaszyfrowywała w słowach piosenek tekst "Red Handed" (na nasze "Złapany na gorącym uczynku"). Do tego wykorzystano dwa typy apostrofów (prosty i zakrzywiony) tak, aby ten tekst ukryć w słowach piosenek pod postacią kodu Morse'a. Google twierdziło, że słowa piosenek w panelach informacyjnych wyszukiwarki Google są licencjonowane od partnerów firmy i nie są tworzone przez Google. Po publikacji The Wall Street Journal, firma w drugim oświadczeniu dotyczącym tej sprawy przyznała, że prowadzi dochodzenie i zamierza zakończyć współpracę z partnerami, którzy nie trzymają się dobrych praktyk. Wystarczyło sprawę uczynić publiczną, aby zmieniła się narracja firmy Google.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57