Google News może zniknąć z Europy. Powodem unijne przepisy
W ciągu minionego roku kilkukrotnie informowaliśmy o planowanej w ramach struktur Unii Europejskiej reformie prawa autorskie, wskazując na zagrożenia, które niesie dla funkcjonowania internetu. Niesławna dyrektywa została przyjęta przez Parlament Europejski 12 września i choć czeka nas jeszcze długa droga zanim ostatecznie wejdzie w życie, tak powoli widać pierwsze zapowiedzi jak będzie wyglądał internet, kiedy to w końcu nastąpi. Jedną z pierwszych jaskółek nadchodzących zmian jest zapowiedź, że już niedługo na terenie Unii Europejskiej zamknięta może zostać usługa Google News, która w obliczu nowych opłat z tytułu art. 11 wspomnianej dyrektywy może stać się nieopłacalna.
Nowa unijna dyrektywa może sprawić, że agregaty wiadomości pokroju Google News staną się nierentowne i będą musiały zakończyć działalność.
Parlement Europejski przyjął nowelizację prawa autorskiego
W wywiadzie dla The Guardian Richard Gingras, jeden z wiceprezesów Google odpowiadających za dział wiadomości, poinformował, że choć firma nie chce zamykać żadnej ze swoich usług, tak w przyszłości może się to okazać konieczne. Wszystko za sprawą wspomnianego już art. 11 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, który daje wydawcom możliwość pobierania opłat od fragmentów artykułów na innych stronach. Dla agregatów pokroju Google News oznacza to znaczny wzrost kosztów, przekreślający często rentowność tego typu przedsięwzięć. W efekcie w krajach, gdzie już wcześniej zdecydowano się na wprowadzenie podatku od linków, usługi takie bardzo często upadały. Przykładem może być chociażby Hiszpania, z której Google News musiało się wycofać już w 2014 roku.
UE planuje zreformować prawo autorskie. Idą zmiany na gorsze
Przyszłość Google News nie jest jednak przesądzona, tak samo zresztą jak dokładna treść nowych przepisów. Obecnie nowa dyrektywa o prawie autorskim znajduje się na etapie negocjacji z państwami członkowskimi, w których toku jej brzmienie może ulec jeszcze pewnym zmianom. To właśnie od ostatecznego brzmienia nowych przepisów uzależniony ma być według Gingrasa los Google News w Unii Europejskiej, a wraz z nim zapewne także mniejszych platform tego typu. Jak na razie trudno oszacować jakie byłyby dokładne konsekwencje takiego obrotu spraw, jednak można sugerować się wspomnianym już przykładem Hiszpanii, gdzie zniknięcie z rynku największego agregata wiadomości doprowadziło do spadku liczby odwiedzających poszczególne portale. Mówiąc krótko, przepisy przyniosły skutek odwrotny od zamierzonego.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57