Google inwestuje 13 mld dolarów w nowe centra danych
Google działa na całym świecie i na całym świecie zarabia, ale największe inwestycje koncernu mają miejsce w USA. Trudno się dziwić, jest to największy rynek w zachodnim świecie. Tam też znajdują się najwięksi konkurenci Google w działaniach opartych na chmurze - Amazon ze swoim AWS i Microsoft z Azure - które stają się powoli codziennością w niemal każdej dziedzinie cyfrowego społeczeństwa. Nowe plany mają też z pewnością podłoże polityczne. Zaczynają się w momencie, gdy giganci technologiczni w USA, stanęli w obliczu presji, by inwestować więcej w amerykańską infrastrukturę i gospodarkę - szczególnie w obszarach poza ośrodkami zaawansowanych technologii, takimi jak Dolina Krzemowa czy Nowy Jork.
Nowe inwestycje pozwolą nam zatrudnić dziesiątki tysięcy pracowników i umożliwić stworzenie ponad 10 000 nowych miejsc w branży budowlanej w całych Stanach Zjednoczonych
Google ogłosiło, że zainwestuje w 2019 roku 13 miliardów dolarów w centra danych i biura w USA. W ubiegłym roku było to 9 miliardów. W ciągu dwunastu miesięcy 2018 roku koncern zatrudnił też w USA 10 tysięcy osób. Google planuje teraz otworzyć nowe centra danych w Ohio, Nebrasce, Virginii, Oklahomie, Południowej Karolinie, Teksasie i Nevadzie. Rozbudowuje swoją powierzchnię biurową lub otwiera nowe biura w Chicago, Detroit, Wisconsin, Wirginii, Georgii, Teksasie, Massachusetts, Nowym Jorku, stanie Waszyngton oraz w różnych lokalizacjach w swojej rodzinnej Kalifornii.
Google chce zasilać swoje centra danych tylko zieloną energią
Do końca tego roku roku firma będzie posiadać swoje siedziby w 24 stanach. "Nowe inwestycje pozwolą nam zatrudnić dziesiątki tysięcy pracowników i umożliwić stworzenie ponad 10 000 nowych miejsc w branży budowlanej w całych Stanach"- napisał w oficjalnym komunikacie CEO Google, Sundar Pichai. Pichai powiedział, że inwestowanie w centra danych jest niezbędne, aby "położyć podwaliny" pod ulepszone chmury obliczeniowe i uczenie maszynowe. Google podkreśla, że zobowiązało się również do wykorzystania w nowych centrach tylko i wyłącznie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4