Google i LG będą dzielić się patentami przez kolejne 10 lat
Patenty są obecnie bardzo pożądane przez każdą firmę z branży elektroniki użytkowej i nie tylko - posiadanie odpowiednich praw do swoich rozwiązań technologicznych pozwala nie tylko na ochronę własnych produktów i zminimalizowanie ryzyka wszelkiego rodzaju "podróbek" lub kopiowania pomysłów, ale umożliwia także sprzedaż odpowiednich licencji za wielkie pieniądze. O znaczeniu patentów bardzo dobrze wiedzą korporacje, które w przeszłości musiały pójść do sądu w celu złożenia wyjaśnień na temat jednego lub drugiego zapisu w urzędzie rejestrującym wybrane rozwiązanie - często kończy się na gigantycznych karach finansowych, jakich można było uniknąć przez dogadanie się z odpowiednim podmiotem.
Dzielenie się patentami chroni firmy przed groźnymi pozwami.
Na świecie istnieje wiele umów patentowych zawieranych w celu osiągnięcia pewnych korzyści. Czasami jedna firma kupuje technologie od drugiej, innym razem dwie korporacje wymieniają się nawzajem prawem do wykorzystywania swoich patentów. Tym razem mówimy właśnie o tej drugiej sytuacji, bowiem Google i LG zgodnie z najnowszą umową będą wzajemnie korzystali ze swoich osiągnięć w sferze technologii i oprogramowania przez okres najbliższych dziesięciu lat.
Podobną współpracę z Google podjął swego czasu Samsung, czyli największy producent urządzeń z systemem operacyjnym Android. Najnowsza umowa zawarta pomiędzy wyszukiwarkowym gigantem a LG dotyczy nie tylko patentów zarejestrowanych w przeszłości - obydwie firmy będą mogły również wykorzystywać nowe osiągnięcia jednego lub drugiego podmiotu. Oficjalnym powodem zawarcia kontynuowania współpracy przez okres kolejnych dziesięciu lat jest oczywiście "podobny kierunek rozwoju", natomiast nieoficjalnie mówi się o chęci przyciągnięcia LG do Androida i wyeliminowania jakichkolwiek decyzji dotyczących zmiany sposobu wykorzystywania oprogramowania Google w urządzeniach od koreańskiej firmy.
Mówiąc prościej, Google chce nadal posiadać spory udział w usługach instalowanych na smartfonach LG, podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku Samsunga. Obydwie firmy już wcześniej podpisywały podobne umowy patentowe, między innymi podczas przygotowywania modelu Nexus 5 lub zegarków z platformy Android Wear.
Źródło: LG / TechCrunch
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
37
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72