Google Bard - chatbot zawitał do Polski. Co może nam zaoferować bezpośrednia konkurencja dla ChatGPT?
Rywale dla dostępnego do dłuższego czasu chatbota od OpenAI (ChatGPT) rosną w siłę każdego dnia. Znaczna część z nich nadal jest dostępna jedynie w kilku językach, co utrudnia wielu ludziom ich wykorzystanie (wspomnieć można choćby o Claude 2). Oprócz ChatGPT w tym roku zadebiutował także chatbot firmy Google - Bard. Z dniem dzisiejszym (13.07.2023 r.) została udostępniona większa aktualizacja, która wprowadza obsługę ponad 40 języków, w tym polskiego.
Google zaprezentowało właśnie nową aktualizację dla swojego chatbota Barda. Od teraz można z niego skorzystać w ponad 40 nowych językach. Na tym jednak wprowadzone zmiany się nie kończą.
Google Bard właśnie otrzymał aktualizację, dzięki której będzie potrafił pomóc użytkownikom w programowaniu
Lipcowa aktualizacja przynosi szereg nowości w działaniu, choć dla nas najważniejszą jest obsługa języka polskiego. W celu skorzystania z usługi wystarczy, że udamy się pod ten adres. Po zaakceptowaniu odpowiednich regulacji możemy korzystać z chatbota w taki sam sposób, jak z każdego innego rozwiązania, jakie było dostępne do tej pory. Google od razu wspomina, że Bard nie zawsze ma rację, ponieważ jest eksperymentem, więc nadal popełnia błędy i może udzielić niepoprawnych informacji. Natomiast sposób jego działania jest całkiem płynny, a generowane odpowiedzi są bardzo przejrzyste. Funkcjonalność, jak na polski debiut, również stoi na całkiem dobrym poziomie.
ChatGPT debiutuje jako aplikacja mobilna w ekosystemie Apple. Wersja na Androida ma pojawić się później
Z Barda możemy korzystać choćby w celu nauki programowania (jest w stanie dla nas stworzyć kod w dowolnym języku, np C++) lub wygenerowania różnorakich tekstów (utwory muzyczne, listy). Chatbot ma dostęp do internetu, więc jego możliwości są całkiem spore i warto samemu się o nich przekonać. Aktualizacja dodaje możliwość odczytania wygenerowanych odpowiedzi na głos (przy pomocy znanego nam głosu z mobilnego Asystenta Google). Dostępna jest również funkcja (na razie w języku angielskim) zmiany tonu i stylu wypowiedzi Barda (pięć opcji). Inne usprawnienia obejmują te z poniższej listy:
- Możliwość zmiany nazwy prowadzonej konwersacji oraz przypięcia jej
- Eksportowanie wygenerowanego kodu w języku programowania Python do Replit, oprócz dotychczasowego Google Colab
- Udostępnianie odpowiedzi lub całego czatu za pomocą linku
- Analizowanie obrazów przy pomocy integracji z Google Lens (tylko w języku angielskim)
Chatbot od Google ma tendencję do podawania mylnych informacji - w tym wypadku: rok założenia portalu oraz nazwisko założyciela