GlobalFoundries może zostać przejęte przez Samsunga lub Hynix
Rok 2019 jest niezwykle ciekawy. Nie skończył się jeszcze luty, a za nami już kilka premier, zapowiedzi, przejęć, dramatycznych wyników finansowych. Kolejna ważna wiadomość dotyczy GlobalFoundries - trzeciego co do wielkości gracza na rynku pure-play foundry. Firma może znaleźć nowego właściciela. Inwestorzy GlobalFoundries rozważają bowiem sprzedaż spółki. Oczywiście na przejęcie takiego giganta stać tylko innego kolosa z branży. W tym przypadku zainteresowanych jest dwóch. GlobalFoundries ma obecnie 8,4 procenta rynku pure-play foundry. Firmy pure-play foundry to przedsiębiorstwa produkujące elektronikę, ale same nie projektujące układów. Liderem jest tajwański TSMC (posiada ponad połowę rynku), a drugie miejsce należy do koreańskiego Samsunga.
GlobalFoundries to amerykańska firma z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Została utworzona 2 marca 2009 r. przez zbycie działu produkcji przez Advanced Micro Devices (AMD)
I to właśnie wspomniany wcześniej Samsung oraz pochodzący również z Korei Południowej SK Hynix są potencjalnymi kupcami. Obecnie głównym inwestorem w GlobalFoundries jest firma Mubadala Technology of Abu Dhabi, która posiada 90 procent udziałów. Według analityków jest mało prawdopodobne, aby przedsiębiorstwo mogło zostać sprzedane chińskiej firmie, takiej jak SMIC, z powodu napięć między USA i Chinami. Również mało prawdopodobne jest przejęcie przez Intela - firma inwestuje już gigantyczne pieniądze w swoje fabryki. Gdyby kupcem okazał się Samsung Electronics, po transakcji koncern miałby 23 procent rynku pure-play foundry. Dałoby to też przedsiębiorstwu silniejszą pozycję w USA.
AMD Radeon VII - testy karty graficznej z nowymi sterownikami
W zeszłym miesiącu firma Global Foundries sprzedała fabrykę wafli krzemowych 200mm Fab 3E w Tampines w Singapurze firmie Vanguard International Semiconductor za 236 milionów USD. Sprzedaż obejmowała budynki, obiekty, sprzęt i własność intelektualną związaną z jej działalnością MEMS (mikrosystemy elektromechaniczne). GlobalFoundries zwolniło także 5 procent pracowników. GlobalFoundries to amerykańska firma z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Została utworzona przez zbycie działu produkcji przez Advanced Micro Devices (AMD) w dniu 2 marca 2009 r.
Powiązane publikacje

NEONET - sieć polskich sklepów wydaje oświadczenie w sprawie upadłości. Firma spróbuje osiągnąć konsensus z kontrahentami
39
Apple zmniejsza zależność od TSMC. Podpisano umowę z firmą Amkor, która buduje fabrykę do pakowania chipów w USA
2
Jensen Huang z NVIDII prognozuje, że uniezależnienie się od produkcji chipów na Dalekim Wschodzie zajmie bardzo dużo czasu
35
NEONET - polska sieć elektromarketów niespodziewanie ogłasza upadłość, mimo otwierania nowych sklepów
59