Gladius M35W Pure Black - kolejna opłacalna obudowa z oknem
Chyba każdy właściciel własnoręcznie dobieranego komputera PC musiał się zetknąć z marką SilentiumPC. Polska firma, której siedziba mieści się w podwarszawskich Błoniach, zasłynęła głównie dzięki trzem segmentom sprzętowym. Pierwszy z nich stanowią zestawy chłodzenia procesorów, do drugiego należą zasilacze komputerowe, zaś trzecim są obudowy, oferujące funkcjonalność z wyższej półki w bardzo przystępnych cenach. Firma od jakiegoś czasu uzupełnia swój asortyment o konstrukcje należące do klasy średniej, wprowadzając takie modele, jak Aquarius X70 czy Regnum RG1. Należący do wspomnianego grona Gladius M35 w wersji bez okna gościł we wrześniu ubiegłego roku na łamach portalu PurePC, uzyskując bardzo wysokie noty. Idąc w ślady starszego brata, Gladius M35W stanowi kolejną wersję desktopowej obudowy, wyposażoną w okno z plexi.
Cena podanego modelu wynosi 230 zł. Jest on już dostępny w ofercie wybranych sklepów.
SilentiumPC Gladius M35. Ciekawa obudowa w rozsądnej cenie
Gladius M35W Pure Black to obudowa o wymiarach 486 × 502 × 200 mm (szer. × wys. × gł.) i wadze 6.3 kg, wyposażona w popularną ostatnio dwukomorową konstrukcję, w której elementy tradycyjnie znajdujące się w torze przepływu powietrza (koszyki na dyski twarde oraz kable) zostały przesunięte w okolice zasilacza oraz ukryte pod specjalną osłoną. Struktura ta pozwala na lepsze chłodzenie podzespołów, poprawia sztywność konstrukcji oraz zwiększa możliwości porządkowania kabli zasilających. Szkoda tylko, że SilentiumPC oszczędziło na gumowych grodziach zasłaniających plątaninę kabli. Gladius M35W kompatybilna jest z płytami głównymi w formatach ATX oraz micro-ATX i została wykonana ze stali SECC o grubości do 0,7 mm. Za optymalną wentylację obudowy Gladius M35W Pure Black odpowiadają dwa wentylatory z serii SilentiumPC Sigma Pro 120 mm o maksymalnej prędkości 1200 obr/min, do których dołączyć można 3 jednostki o średnicy 120 mm. Producent twierdzi, iż wentylatory te odznaczają się wysokiej jakości łożyskiem HSB oraz kształtem łopatek, który generuje mniejszy szum, niż tradycyjne konstrukcje. Biorąc pod uwagę, iż przód obudowy przewiduje możliwość instalacji maksymalnie dwóch wentylatorów 120 lub 140 mm, szkoda że producent nie zdecydował się na implementację 14-centymetrowych jednostek chłodzących.
Wbudowany, podwójny kontroler obrotów pozwala na regulowanie do maksimum 5 wentylatorów (jeden przełącznik 2, drugi 3 wentylatory) w trzystopniowym zakresie (szybko/wyłączone/wolno). O czystość w środku obudowy dbają trzy filtry powietrza: z przodu, na górze (magnetyczny) oraz pod zasilaczem (łatwo demontowalny). Na napędy zewnętrzne przeznaczono dwie zatoki 5,25", natomiast na wewnętrzne - trzy dedykowane dyskom SSD oraz dwie uniwersalne 2,5" / 3,5". Półotwarta, demontowalna konstrukcja zatok 5,25" pozwala na montaż z przodu nawet potrójnej chłodnicy. Na górze obudowy znajduje się duży przycisk zasilania, mikroskopijny przycisk reset, dwa złącza USB 3.0, dwa kolejne w standardzie USB 2.0, gniazdo mikrofonu i słuchawek oraz dwa suwaki kontrolera obrotów wentylatorów. Format obudowy pozwala zamontować bardzo długie karty graficzne (do 415 mm), wysoki układ chłodzenia procesora (o wysokości do 161 mm) oraz wydajny system chłodzenia cieczą z trzema chłodnicami - z przodu do 360 mm, na górze do 240 mm, natomiast z tyłu do 120 mm. Miejsca na ukrycie okablowania nie pozostawiono jednak zbyt wiele - grubość tej sekcji nie przekracza bowiem 20 mm. Cena podanego modelu wynosi 230 zł. Jest on już dostępny w ofercie wybranych sklepów. Producent nie wprowadził do oferty samodzielnego panelu bocznego z oknem, jednak nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości.
Powiązane publikacje

DeepCool CH260 i DeepCool CH270 DIGITAL - kompaktowe obudowy komputerowe, które wspierają płyty z odwróconymi złączami
12
Obudowa komputerowa Endorfy Arx 500 Core trafiła do sprzedaży. Fabryczne wentylatory, szklany panel i miejsce na AiO
27
ASUS prezentuje obudowę ATX A31 dla płyt głównych BTF. Klasyczna wielkość i kilka ciekawych rozwiązań montażowych
16
Obudowa Montech XR Wood oferuje fabryczne wentylatory ARGB, filtry przeciwpyłowe i drewniane elementy. Nowość debiutuje
9