Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
Gigabyte niedawno otwarcie skrytykował ASUS-a za problemy z mechanizmem szybkiego zwalniania kart graficznych ze slotu PCIe x16. Ironia losu sprawiła, że teraz to właśnie Gigabyte może mieć poważny problem ze swoją topową płytą główną. Jak się okazuje, temperatura jednego z układów chipsetu osiąga zawrotne wartości, a winowajcą może być… ten sam mechanizm, tyle że własnej konstrukcji Gigabyte. Jak widać, karma bywa bezlitosna.
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP zmaga się z poważnymi problemami z odprowadzaniem ciepła z jednego z układów Promontory 21, którego temperatura sięga aż 109,9°C. Przyczyna? Możliwe, że to właśnie mechanizm zwalniania kart graficznych ze slotu PCIe x16.
Gigabyte RTX 5090 GAMING OC - chcesz kupić kartę graficzną? Przygotuj się na bonus w postaci... czterdziestu płyt głównych
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP to jedna z topowych płyt głównych dla procesorów AMD Ryzen 7000 i 9000. Jak się jednak okazuje, konstrukcja ta boryka się z poważnym problemem przegrzewania chipsetu, co potwierdzają liczne zgłoszenia na Reddit. Według jednego z użytkowników temperatury przekraczające 100°C skłoniły go do rozebrania płyty. Narzędzia do monitorowania sprzętu, takie jak HWiNFO, wyświetlają dwa osobne odczyty temperatur dla chipsetów, co ułatwiło wykrycie potencjalnej wady. Demontaż radiatora ujawnił jego słaby kontakt z jednym z dwóch układów Promontory 21 połączonych w układzie szeregowym. Fabrycznie nałożona pasta termoprzewodząca pozostała nienaruszona, a brak odkształceń sugerował, że powierzchnie nigdy się ze sobą nie stykały – chipset wyglądał na całkowicie suchy. Użytkownik nałożył nową, znacznie grubszą warstwę pasty, co obniżyło temperaturę do 71°C.
Gigabyte blokuje overclocking na niektórych płytach głównych z chipsetami B650 i B550 dla procesorów AMD Ryzen
Jednakże użytkownik posunął się jeszcze dalej i stworzył swoistą „kanapkę” – najpierw nałożył termopad Thermal Grizzly KryoSheet, a następnie na niego pastę termoprzewodzącą. Zaskakująco, ta metoda pozwoliła osiągnąć jeszcze lepszy wynik – temperaturę na poziomie 64 stopni. Jeśli problem wynika z drobnej nieprawidłowości montażowej, może dotyczyć jedynie pojedynczych egzemplarzy lub pewnej serii produkcyjnej. W przeciwnym razie mamy do czynienia z poważniejszą wadą konstrukcyjną, którą trudno będzie wyeliminować. Jako jedną z możliwych przyczyn wskazuje się mechanizm szybkiego zwalniania kart graficznych ze slotu PCIe x16 o nazwie Gigabyte EZ Latch Plus. Dźwignia blokady PCIe znajduje się bezpośrednio pod radiatorem chipsetu i może powodować jego niewielkie uniesienie, zakłócając kontakt z radiatorem i prowadząc do przegrzewania. Jeżeli faktycznie okaże się to źródłem problemu, będzie to ironiczna sytuacja, biorąc pod uwagę wcześniejszą krytykę Gigabyte wobec ASUS-a za ich własne rozwiązanie mechanizmu zwalniania kart - Q-Release Slim.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37
Colorful przygotowuje płyty główne X870 z ciekawym systemem mocującym karty graficzne w slocie PCIe
17