GelTouch - prototyp nowego interfejsu dotykowego
Ekrany dotykowe są już stałym elementem codzienności dla większości z nas. Telefony, tablety, laptopy i wiele innych urządzeń jest w nie wyposażonych. Nad ich ulepszeniem pracuje firma GelTouch Technologies. Według nich ekrany dotykowe cechuje pewien problem. Trzeba na nie patrzeć, by ich używać. Konieczność poświęcania uwagi temu, co dzieje się na ekranie i gdzie mamy kliknąć, ogranicza użycie takich ekranów w np.: samochodach, obsłudze maszyn i innych przypadkach, gdy chcielibyśmy używać jakiegoś urządzenia, a jednocześnie skupiać uwagę na czymś innym. Rozwiązaniem tego ma być termoaktywny żel, dzięki któremu na ekranie pojawią się przyciski, które wyczujemy palcami, gdy nasz wzrok jest zwrócony w innym kierunku.
Ekrany dotykowe z GelTouch mogą znaleźć zastosowanie w deskach rozdzielczych i kierownicach samochodów, obsłudze maszyn przemysłowych, kontrolerach do gier, a także w wielu innych przypadkach.
Technologia GelTouch polega na pokryciu panelu dotykowego specjalnym żelem, który pod wpływem ciepła sztywnieje. Małe elementy grzewcze ukryte pod żelem sprawią, że będzie można utwardzić konkretne punkty ekranu, tworząc przyciski o różnej wielkości i kształcie. Ponieważ będą one twardsze od otaczającego je żelu, możliwe będzie wyczucie ich palcami przejeżdżającymi po ekranie. Na raz może powstać wiele takich przycisków, które po ostudzeniu staną się ponownie miękkie. Daje to możliwość tworzenia praktycznie nieograniczonych konfiguracji przycisków, zmieniających się w zależności od potrzeby. Takie ekrany będą mogły także wykrywać wiele punktów nacisku.
Ekrany dotykowe z GelTouch mogą znaleźć zastosowanie w deskach rozdzielczych i kierownicach samochodów, obsłudze maszyn przemysłowych, kontrolerach do gier, a także w wielu innych przypadkach. Nie trudno sobie wyobrazić, że takie ekrany byłyby też czymś idealnym dla osób niewidomych. Problematyczne może jednak okazać się korzystanie z nich na zewnątrz. Gwałtowne skoki temperatury otoczenia mogą mieć wpływ na działanie żelu. By uniknąć przypadkowych zmian, właściwości żelu są dobrane tak by sztywniał on w odpowiednio wysokiej temperaturze. Nie może ona być jednak za wysoka, żeby można było bezpiecznie używać sprzętu. Póki, co przewiduje się, że GelTouch będzie się najlepiej sprawdzał w zamkniętych pomieszczeniach o stałej, kontrolowanej temperaturze. Kwestia otoczenia to nie jedyny problem nowej technologii. W chwili obecnej żel po podgrzaniu traci swoją przejrzystość. To oczywiście sprawia, że w tym momencie nie nadaje się do wykorzystania w ekranach dotykowych. Rozwiązanie tego problemu, może zająć trochę czasu. Technologia GelTouch zostanie wprawdzie zaprezentowany już w tym tygodniu na targach CeBIT w Hanowerze, ale pierwsze prototypy urządzeń, które będą ja wykorzystywać, pojawią się nie wcześniej niż pod koniec 2018 roku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4