GeForce GTX 1060 Max-Q - informacje o wydajności w grach
Niecałe dwa miesiące temu NVIDIA oficjalnie zaprezentowała karty graficznej należące do nowej linii Max-Q Design. Cechujące się niższym taktowaniem rdzenia, niższym poborem mocy oraz, co oczywiste, nieco niższą wydajnością. W ostatnich tygodniach w sprzedaży pojawiło się co najmniej kilka różnych modeli notebooków wyposażonych we wspomniane GPU. Choć częściej wspomina się w sieci o kartach GeForce GTX 1070 Max-Q oraz GeForce GTX 1080 Max-Q, z jakiegoś powodu wiele portali pomija kwestię wydajności najsłabszego z trójki Pascali - mowa oczywiście o zredukowanym układzie GeForce GTX 1060. Na szczęście można już znaleźć w Internecie pojedyncze testy, które nieco szerzej prezentują możliwości oferowane przez kartę GeForce GTX 1060 Max-Q. Okazuje się, że w jej wypadku spadek wydajności jest najmniej odczuwalny.
NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q Design radzi sobie w grach średnio o 11-15 procent gorzej od pełnej wersji GeForce GTX 1060 Mobile.
NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q - dokładna specyfikacja karty
Porównanie pełnej mobilnej karty NVIDIA GeForce GTX 1060 oraz jej "nowej" wersji pod postacią układu GeForce GTX 1060 Max-Q Design zostało sprawdzone na portalach Laptopmedia oraz Notebookcheck. Jasno z nich wynika, że choć GPU zostało odpowiednio zredukowane, to finalne różnice nie są zbyt duże. Dzięki temu GeForce GTX 1060 Max-Q choć pobiera mniej mocy, jest nadal wydajniejszy o średnio 30% od słabszego GeForce GTX 1050 Ti. Bardzo małe różnice są widoczne choćby w syntetycznym teście 3DMark Fire Strike, gdzie zredukowany GeForce GTX 1060 uzyskał średnio 10 500 punktów. Dla porównania pełna, nieobcięta mobilna wersja tej samej karty uzyskiwała średni wynik na poziomie 11 500 punktów. Różnica wynosi więc niecałe 11%, co jest lepszym wynikiem w porównaniu do mocniejszych GPU, gdzie różnice były większe.
Odświeżony Omen by HP 15 jako jeden z pierwszych laptopów został wyposażony w kartę NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q Design.
NVIDIA oficjalnie pokazała karty GeForce GTX 10x0 Max-Q
W grach różnice także nie są zbyt duże, choć tutaj akurat wiele zależy od konkretnego tytułu. Przykładowo w Grand Theft Auto V na ustawieniach medium GeForce GTX 1060 Max-Q uzyskał wynik gorszy o niecałe 2%, na ustawieniach very high o ponad 27% gorszy, z kolei na ustawieniach ultra znowu zmniejszając dystans do 12%. Ciekawym przypadkiem był Rise of the Tomb Raider, gdzie pomiędzy obydwiema wersjami GeForce GTX 1060 różnic nie było w zasadzie żadnych, w granicach błędu pomiarowego. Z kolei w grze The Division GeForce GTX 1060 Max-Q osiągał średnio 14-15% słabsze wyniki od pełnej wersji. Widać, że sporo zależy od konkretnej gry choć można wstępnie przyjąć, że różnice nie są zbyt duże. Jest to z pewnością pocieszająca wiadomość, bowiem zagraniczni redaktorzy dosyć mocno krytykowali np. GeForce GTX 1080 Max-Q za zbyt mocną redukcję mocy i w ostateczności zbliżenie się do karty GeForce GTX 1070.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23