FTC wnosi pozew o zablokowanie przejęcia ARM przez markę NVIDIA. Komisja twierdzi, że fuzja zdławi konkurencję
Sprawa fuzji ARM i NVIDIA ciągnie się od dłuższego czasu. Pod koniec października informowaliśmy was o tym, że Komisja Europejska rozpoczęła procedury sprawdzające potencjalny transfer pod kątem przyszłej konkurencyjności na rynku. Oczywiście nie był to jedyny organ regulacyjny, który przyglądał się jednemu z najistotniejszych przejęć w branży od lat. Swoje śledztwo prowadziła również FTC. Dziś wiemy już, że amerykańska Federalna Komisja Handlu stanowczo sprzeciwia się fuzji, twierdząc, że takie działanie mogłoby dosłownie zdławić konkurencję. Dochodzenie rozpoczęte na początku roku dobiegło końca, a FTC wnosi pozew o blokadę transakcji. NVIDIA zabrała głos i skomentowała „zarzuty” stawiane przez komisję.
NVIDIA musi zmierzyć się z kolejną przeszkodą w nabyciu ARM. Amerykańska FTC zakończyła śledztwo badające potencjalny wpływ na konkurencyjność i zdecydowała się wnieść pozew.
Test wydajności Call of Duty Vanguard PC - Wymagania sprzętowe coraz wyższe. Porównanie obrazu NVIDIA DLSS i AMD FSR
Postępowanie zostało wszczęte na początku 2021 roku i miało miejsce niedługo po rozmowach z marką Qualcomm. Amerykański gigant technologiczny obawiał się, że fuzja mogłaby zakończyć się nieuczciwą przewagą marki NVIDIA, co stanowiłoby dotkliwy cios wymierzony w konkurencję. Sprawę badają również inne organy regulacyjne, przez co zieloni musieli przesunąć planowany harmonogram realizacji transakcji wartej 40 miliardów dolarów. Przejęcie może dać firmie kontrolę nad technologią, której potrzebuje między innymi Qualcomm, który zaprezentował niedawno flagowy chip Snapdragon 8 Gen 1. Komisja twierdzi, że sprawa może wpłynąć nie tylko na branżę mobilną, ale szeroko pojętą elektronikę użytkową wykorzystującą technologię ARM.
Battlefield 2042 PC - Sprawdzamy wymagania sprzętowe. Test wydajności kart graficznych NVIDIA GeForce i AMD Radeon
W odpowiedzi dla serwisu Android Central, NVIDIA tłumaczy, że po przeprowadzeniu fuzji zamierza utrzymać dotychczasowy model licencjonowania. Według deklaracji przedsiębiorstwo zainwestuje w badania i rozwój ARM, zwiększy konkurencję, a nawet rozszerzy ekosystem. Prawda jest jednak taka, że zapewnienia nie zawsze przekładają się na rzeczywiste działania, o czym niejednokrotnie mieliśmy okazję się przekonać. Jak podaje amerykańska Federalna Komisja Łączności, proces administracyjny rozpocznie się 9 sierpnia 2022 roku.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
75