Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian

Piotr Gontarczyk | 21-01-2019 19:00 |

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian31 grudnia ubiegłego roku oficjalnie zakończono istnienie serwisu FrazPC.pl, choć ten w sieci dostępny był do 18 stycznia, a pozostali w nim czytelnicy prześmiewczo odliczali kolejne dni opóźnienia w zamykaniu trumny. FrazPC był jednym z najstarszych serwisów z branży IT w Polsce, który przetrwał blisko 20 lat. Wszystko zaczęło się od domeny frazir.wroc.pl, pod którą już w 1997 Krzysztof "frazir" Krutul uruchomił swoją stronę internetową. Jako zapalony programista bawił się swoim nowym cackiem, dopieszczał je i rozwijał dodając nowe funkcje. 31 stycznia 2000 roku frazir uznał, że wszystko jest już gotowe i ogłosił oficjalny start niebawem jednego z największych vortali technologicznych - frazir.wroc.pl.

31 grudnia ubiegłego roku oficjalnie zakończono istnienie serwisu FrazPC.pl, który był jednym z najstarszych serwisów z branży IT w Polsce, który przetrwał blisko 20 lat. Szkoda.

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian [1]

Przez kilka miesięcy frazir swój serwis prowadził sam. Samodzielnie pisał newsy, dbał o dział z plikami do pobrania, a także o dział Humor ze śmiesznymi obrazkami. Serwis frazir.wroc.pl już wtedy miał swój Chat, a także Board, który początkowo świecił pustkami, ale kręcili się tam pierwsi twórcy późniejszej, silnie zintegrowanej społeczności. Właśnie to było w tamtym czasie najważniejsze. Wyszukiwarki internetowe były, w porównaniu do stanu obecnego, bardzo ułomne i to sami internauci byli najlepszymi przekaźnikami wieści o tym, że gdzieś jest fajny serwis, który warto odwiedzać. Funkcjonowało też coś, co dziś jest nie do pomyślenia, a mianowicie wymiana odnośników. Blisko dwadzieścia lat temu serwisy IT, podobnie jak z innych branży, reklamowały się wzajemnie - zarówno poprzez bannery, jak i odnośniki do poszczególnych publikacji.

10 urodziny PurePC. Kończymy pierwszą dekadę dekadencji

Rok 2000 był w polskim internecie dość gorący, jeśli chodzi o branżę IT. 31 stycznia oficjalnie ruszył serwis Frazir.Wroc.pl. 7 sierpnia Sebastian "NetCop" Wiśniewski uruchomił istniejący do dziś serwis IN4.pl. 30 sierpnia Piotr "Lisek" Lisowski ogłosił start serwisu Tweak.adrem.pl, który przed końcem tego samego roku przeszedł na domenę Tweak.pl. W 2000 roku serwis - agregat wyników wydajności w grach i benchmarkach (Benchmark3D) stał się vortalem Benchmark.pl. Każdy z tych serwisów przyciągał różne grupy czytelników, które z czasem przestawały się przenikać. Niebawem z rynku zaczęły wypadać starsze, znane serwisy. W styczniu 2001 roku serwis PC.com.pl przeszedł poważne zawirowania, a jego redaktor naczelny Michał "DYD" Jaszczuk odszedł. Na jego miejscu pojawił się Paweł "Piła" Pilarczyk, który próbował vortal pociągnąć dalej, ale nie zagrzał tam długo miejsca. "DYD" 12 marca 2001 roku oficjalnie uruchomił serwis TwojePC.pl, a "Piła" 1 września 2002 roku serwis PCLab.pl. Pomiędzy tymi zdarzeniami, w czerwcu 2001 ostatecznie upadł popularny pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku serwis Kaktus.pl. Jego następcą miał być nowy serwis Faku.pl, ale ten niedługo potem stał się jedynie agregatem not prasowych i, choć w nieciekawym stanie, pociągnął całkiem długo - został zamknięty na początku 2007 roku.

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian [2]

Frazir.Wroc.pl, jak już pisałem wcześniej, Frazir prowadził sam. Od razu jednak udostępnił szereg odnośników zachęcających czytelników do podrzucania propozycji pilnych i ciekawych newsów, śmiesznych obrazków, ciekawych artykułów z innych serwisów, własnych recenzji, czy dołączenia do redakcji. Ta zaczęła się szybko rozrastać. Do Frazira dołączył m.in. Sebastian "Skorpion78" Wroński, Misiury, Piotr "Karnos" Kornas, Paweq, Sauron, Kuba "Wino" Winnicki", no i moja skromna osoba (w sierpniu 2001 roku). W styczniu 2002 roku zmieniliśmy nazwę serwisu, a także domenę - z Frazir.Wroc.pl na FrazPC.pl. Unowocześniony został też layout i graficzna szata vortalu. To było najtrudniejsze do zrealizowania, gdyż powszechnie wiadomo, że użytkownicy komputerów, ale też internetu, nie lubią zmian. Wspólnie w redakcji wypracowaliśmy, naszym zdaniem, idealny kompromis.

Piąte urodziny PurePC - znów przybyło nam lat - Konkurs

Podjęliśmy decyzję o pozostawieniu ogólnej struktury serwisu, tak aby internauci nie musieli wszystkiego uczyć się od nowa. Pojawiło się kilka nowych elementów, a także zupełnie nowa szata graficzna. Dla konserwatywnych użytkowników pozostawiliśmy do wyboru starą kolorystykę, ale dla większej atrakcyjności także nowe, oparte na starym schemacie. FrazPC.pl mógł być niebieski, zielony, szary, czerwony, brązowy, czarny (stary schemat) lub Ładniutki (nowy schemat biały z elementami szarości oraz niebieskimi). Było to ryzykownie, ale ostatecznie czytelnicy mieli szeroką paletę stylów do wyboru, więc metamorfoza vortalu przeszła ogólnie bez spięć. Najpierw pojawiły się nowe style, w oparciu o stary layout, a potem kolejny styl, wprowadzający więcej zmian.

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian [3]

W tamtych czasach czerpanie zasobów finansowych z reklam nie było łatwe. Nie było usług typu Google AdSense, ani podobnych. Reklamodawców trzeba było pozyskiwać samodzielnie. Wzrost popularności FrazPC.pl oznaczał konieczność inwestowania. Z tego powodu tuż przed dwuleciem serwisu uruchomiliśmy sklep Online FrazPC.pl, przy współpracy z firmą Sirius.pl. To był kolejny ryzykowny krok, bo pojawienie się sklepu niektórzy czytelnicy odbierali jako wdzieranie się na FrazPC "komerchy". Na szczęście udało nam się udowodnić, że nic w naszym podejściu do recenzowania sprzętu nie zmieniło się. Nasycanie się rynku sprawiło, że rywalizacja pomiędzy serwisami narastała. Z czasem robiło się naprawdę tłoczno. Oprócz serwisów zajmujących się ogólnie tematyką IT, w polskim internecie były też vortale o węższych, bardziej skoncentrowanych zainteresowaniach, takie jak np. Tweak.pl (podkręcanie, modding), CDRinfo (nagrywarki, nagrywanie), Nvision.pl (dla fanów NVIDII), Monitor.pl, czy MP3.com.pl.

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian [4]

Do dziś przetrwały nieliczne, jak np. CDRinfo, choć po tematyce nagrywarek pozostała tylko nazwa. Mniej więcej w drugiej połowie ubiegłej dekady branża serwisów IT była po pierwszych przemianach. Praktycznie skończył się czas małych serwisów tematycznych, a na horyzoncie było już zainteresowanie resztą ze strony dużych korporacji. W środku były ogólno-tematyczne serwisy IT, które jeden za drugim były przejmowane. Takiej okazji nie dotrwał Tweak.pl, który w 2006 upadł, po paru latach nie radzenia sobie z konkurencją. Serwis starał się odejść od bycia miejscem tylko dla overclockerów i modderów, otwierając się na szersze grono miłośników komputerów. Internauci narzekali coraz częściej na działanie serwisu, czy awarie. Serwis ostatecznie jego twórca praktycznie porzucił pozostawiając administratora oraz resztę zaangażowanej ekipy. Tylko ich determinacja sprawiła, że udało się zachować dorobek, a także społeczność serwisu Tweak.pl. Efektem ciężkich prac jest w prostej linii PurePC.pl ;-).

FrazPC.pl - początek i koniec serwisu, który nie przetrwał zmian [5]

FrazPC.pl w 2008 roku trafił w ręce Grupy Zygmunta Solorza, a to oznaczało starcie redakcji z korporacją. W 2012 roku 100% udziałów uzyskał Cyfrowy Polsat. Dziś serwisu już nie ma, a adres FrazPC.pl prowadzi do innego serwisu należącego do Polsatu. Użytkownicy byłego serwisu zebrali się na niezależnym forum i wciąż starają się podtrzymać społeczność "Fraza". Od końcówki 2003 roku byłem już poza vortalem FrazPC.pl, jednak niezbyt długo mogłem cieszyć się współpracą z niezależnym podmiotem, gdyż PCLab.pl w 2009 roku trafił w ręce Grupy Onet. W tamtym czasie więc prawie wszystkie duże, stare serwisy IT były już w całości pod kontrolą (różnie rozumianą) dużych firm. Jednego z nich już nie ma. Drugi z serwisów będących pod kontrolą "korpo", z którym współpracowałem blisko piętnaście lat (do sierpnia ubiegłego roku) wciąż istnieje, ale jego świetlanej przyszłości nie widzę. Grupa Onet kontroluje obecnie trzy duże serwisy IT (oprócz PClab ma jeszcze Kompute Świat i Technowinki) - taki stan rzeczy, moim zdaniem, nie jest do utrzymania na dłuższą metę.

12 urodziny PurePC - Czas płynie, tylko my nadal piękni i młodzi!

Dziś PurePC.pl od wewnątrz trochę przypomina FrazPC.pl z lat 2001 ~ 2003. Branża przeszła od tamtego czasu ogromne zmiany. Kiedyś trudno było o reklamodawców, a dziś... o odbiorców reklam. Znaczenie wyszukiwarek internetowych i powiązanych z nimi usług reklamowych sprawiło, że praktycznie wszystkie serwisy muszą walczyć nie tyle o konkretnych czytelników, czy grupy czytelników, a o zasięgi, o pozycje w wynikach wyszukiwania, a więc o losowych, unikatowych gości. Każdy z serwisów IT wciąż jednak na szczęście ma swoją bazę najwierniejszych czytelników. Dopóki są, dopóty można mówić, że nie jest jeszcze z nami tak źle. Serwisowi FrazPC.pl przejęcie przez dużą firmę ostatecznie nie wyszło na dobre i pokazało, że w takiej sytuacji redakcja w każdej chwili może paść ofiarą decyzji podejmowanych wysoko ponad ich głowami. Wystarczy decyzja o zmniejszeniu budżetu i choćby kurcząca się ekipa robiła co tylko się da, to bez pieniędzy i jasno określonej wizji na przyszłość, nie jest w stanie uniknąć najgorszego. Serwis niezależny od wielkich korporacji ma znacznie szersze pole manewru, a jego twórca, redaktor naczelny, wydawca, sekretarz redakcji, administrator, czy wreszcie autorzy, są znacznie bliżej siebie. Jak to w firmie rodzinnej.

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 124

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.