Foreshadow - kolejna poważna luka w procesorach Intela
Czym różnią się procesory Intela od sera szwajcarskiego? W tych pierwszych ciągle udaje się znaleźć nowe dziury! No dobra, pośmialiśmy się, ale sprawa jest niestety całkiem poważna, bowiem grupa zajmujących się cyberbezpieczeństwem badaczy rzeczywiście znalazła w układach giganta z Santa Clara kolejne podatności. Nowe luki zostały ochrzczone mianem Foreshadow (tudzież L1 Terminal Fault w nomenklaturze Intela) i związana jest z Software Guard Extensions (SGX), czyli jednym z najbezpieczniejszych obszarów procesora przeznaczonym do obsługi najbardziej wrażliwych danych. Łącznie z kilkoma odmianami Spectre i Meltdown jest to już piąta duża podatność wykryta od początku roku.
Podatność Foreshadow występuje w niemal wszystkich dostępnych na rynku procesorach Intela, jednak udostępniono już stosowne poprawki, mające zredukować zagrożenie ich wykorzystania.
Meltdown i Spectre - Wszystko o lukach w procesorach Intel i AMD
Foreshadow to kolejny atak wykorzystujący wykonywanie spekulatywne, a więc technologię obecną w praktycznie wszystkich współczesnych procesorach, którą wykorzystywały także luki Spectre i Meltdown. Różnica względem odkrytych dotychczas podatności polega na tym, że nowa dziura pozwala na dostęp do SGX, które dotychczas pozwalało na skuteczne zabezpieczenie przechowywanych w nim danych przed nieautoryzowanym dostępem. Niestety okazuje się, że za sprawą Foreshadow możliwe jest nie tylko uzyskanie dostępu do gromadzonych w ramach SGX danych, ale także do specjalnego klucza szyfrującego, mającego być gwarantem bezpieczeństwa omawianej funkcji (sic!). Skutki takiego ataku mogą być dramatyczne, szczególnie w środowiskach opartych o wirtualizację, gdzie luka pozwala na uzyskanie dostępu z poziomu jednej maszyny wirtualnej do wrażliwych danych zgromadzonych na drugiej.
Spectre V4 - ujawniono szczegóły kolejnej luki w procesorach
Teraz przechodzimy do najważniejszego pytania - czy Foreshadow należy się obawiać? Teoretycznie odpowiedź powinna brzmieć tak, jednak w praktyce wypadałoby raczej napisać, że zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim póki co nie muszą się martwić użytkownicy procesorów od Czerwonych, bowiem nie odnotowano (przynajmniej na razie) występowania w ich wypadku analogicznej podatności. Nowa luka nie wydaje się być także poważnym zagrożeniem dla użytkowników domowych, szczególnie że wraz z jej upublicznieniem udostępnione zostały aktualizacje dla popularnych systemów operacyjnych. Foreshadow może jednak wywołać poważne spustoszenie w centrach danych i to po stronie ich administratorów jest teraz pałeczka, by zaimplementować stosowne poprawki udostępnione przez dostawców sprzętu i oprogramowania. Na całe szczęście łatki nie powinny mieć odczuwalnego wpływu na wydajność. Ech... Intel, Intel, co to będzie kiedy znajdziesz się na zakręcie...
Powiązane publikacje

Intel zaskakuje wynikami. Proces 18A ma coraz większy uzysk, ale TSMC wciąż jest niepokonane w technologii 2 nm
22
AMD Olympic Ridge, Gator Range oraz Medusa Point - Procesory Zen 6 w większości skorzystają z litografii TSMC N2P
44
Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
22
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
56