Firmy Kuźniewski.pl i Gameragon wniosły wniosek o upadłość
Branża IT potrafi być bardzo nieprzewidywalna - w ostatnich dniach dotkliwie przekonali się o tym władze dwóch internetowych sklepów z biznesowymi komputerami oraz notebookami. Chodzi o podmioty Kuźniewski.pl oraz Gameragon, które prowadzone są przez tę samą osobę - Pana Dariusza Kuźniewskiego. We wtorek, 1 sierpnia 2017 roku oficjalnie ogłosił on złożenie wniosku o upadłość spółki, a tym samym o utracenie płynności finansowej. Rzekomym powodem miały być pewne problemy z niektórymi kontrahentami, którzy nie wywiązywali się ze swoich zobowiązań. W kuluarach mówi się jednak o nieudolnym prowadzeniu firmy, co mogło poważnie nadszarpnąć reputację firmy. W tej nieciekawej sytuacji najgorzej mają prawdopodobnie klienci, którzy nie otrzymali zakupionego sprzętu oraz rozszerzonych gwarancji. Kiepsko wygląda także kwestia pracowników, którzy z dnia na dzień stracili pracę.
Pod koniec ubiegłego tygodnia nieoczekiwanie zwolniono wszystkich pracowników z oddziałów we Wrocławiu oraz Warszawie. W poniedziałek,31 lipca, wypowiedzenia otrzymali pracownicy oddziału w Poznaniu.
Sklepy Kuźniewski.pl oraz Gameragon.pl prowadzone były przez tą samą osobę - Pana Dariusza Kuźniewskiego. Pierwszy z nich ukierunkowany był bardziej na klientów biznesowych. Nieprzypadkowo to właśnie sklep Kuźniewski.pl był często nazywany największym internetowym sklepem oferującym biznesowe zestawy komputerowe oraz laptopy. Z kolei Gameragon.pl był stworzony przede wszystkim dla graczy - tutaj można było znaleźć produkty takich marek jak MSI, Lenovo czy ASUS. W obydwu sklepach dostępne były także kadłubki Clevo pod nazwą Saelic (przykładowe zdjęcie widoczne jest powyżej). W obydwu sklepach oferowano notebooki i zestawy z 3-letnią gwarancją typu On-site. Dla klientów w obecnej sytuacji jest to olbrzymi problem. Z niepotwierdzonych informacji dowiedzieliśmy się, że klienci od dłuższego czasu nie otrzymywali zakupionych polis. Nawet jeśli dostali, to w chwili złożenia wniosku o upadłość nie wiadomo jak będą tego typu gwarancje realizowane przez producentów (o ile w ogóle będą). Jeszcze większym problem jest brak jakichkolwiek informacji dotyczących realizacji zamówień - na Wykopie, Facebooku czy forach internetowych można dokopać się do wielu pytań odnośnie terminów realizacji zamówień. Firmy zamawiały komputery czy laptopy po kilkanaście tysięcy złotych płacąc z góry na konto, po czym otrzymują wiadomości dotyczące ogłoszenia upadłości firm. Nie jest to łatwa sytuacja i chyba najrozsądniejszy będzie kontakt z prawnikami.
Treść lakonicznego komunikatu szefa sklepów Kuźniewski.pl oraz Gameragon.pl.
Ciężko wyjaśnić, co tak naprawdę się działo w firmie w ostatnich dniach. Cała sprawa brzmi bardzo tajemniczo i co najmniej dziwnie. Zaledwie w ciągu kilku dni wypowiedzenia dostali wszyscy pracownicy, którzy pracowali w oddziałach w Poznaniu, Wrocławiu oraz Warszawie. Zarówno ze stron Kuźniewski.pl jak również Gameragon.pl w mgnieniu oka zniknęły informacje dotyczące pracowników technicznych oraz handlowców. Cały sprzęt z oddziału w Poznaniu został w poniedziałek z samego rana wywieziony. Krążą także niepotwierdzone informacje (od rzekomych byłych już pracowników), że firma była źle zarządzana a w grę mogą wchodzić nawet oszustwa. Być może w sprawę zostanie włączona policja oraz prokuratura, choć jeszcze raz podkreślę - powyższe informacje nie są w 100% potwierdzone. Szkoda tylko, że bardzo wielu klientów zostanie dotkniętych skutkami tych wydarzeń. Ciężko na chwilę obecną powiedzieć, czy powyższe wydarzenia w jakiś sposób wpłyną na inne sklepy z elektroniką w Polsce. Dalekosiężnym skutkiem mogą być np. podwyżki cen komputerów oraz notebooków.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57