Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschРусскийFrançaisEspañol中国

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO...

Damian Marusiak | 22-01-2018 10:00 |

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO...Ostatnio przygotowałem felieton dotyczący sprzętu umożliwiającego oglądanie treści Ultra HD w domu. Co nieco porozmawialiśmy o telewizorach, formatach HDR, odtwarzaczach płyt Ultra HD Blu-ray oraz samych nośnikach takich materiałów. Wspomniałem także o usługach streamingowych, jednak zdecydowałem przygotować jeszcze jeden tekst, w którym omówię najpopularniejsze tego typu usługi w Polsce. A jest o czym mówić, bowiem ten sektor przeżywa prawdziwy rozkwit w naszym kraju. Polacy coraz chętniej decydują się na oglądanie treści dostępnych cyfrowo w sieci, zamiast zakupywać kolejne pudełka z filmami. Najwięcej mówi się bodaj o Netflixie, ale są także inne miejsca, gdzie w dobrych cenach obejrzymy wideo.

W Polsce można zaobserwować wzmożone zainteresowanie usługami streamingowymi typu Netflix, iTunes, Amazon Prime Video czy HBO GO.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [2]

Jedną z najciekawszych usług streamingowych jest iTunes, jednak zasada jego działania trochę odbiega od innych aplikacji. Przede wszystkim za pośrednictwem usługi Apple możemy oglądać filmy, które są dostarczane także w formie płyt Blu-ray oraz Ultra HD Blu-ray. Cyfrowa dystrybucja za pośrednictwem iTunes cechuje się zdecydowanie szybszym dostępem do takich treści oraz niższą ceną. Zazwyczaj filmy, które w określonym czasie mają premierę na płytach, w iTunes są dostępne dwa tygodnie wcześniej. Oczywiście mogą się zdarzyć przypadki tj. Blade Runner 2049, gdzie materiał jest dostępny w tym samym dniu co płyty. Plusem jednak jest skrócenie czasu potrzebnego do nabycia wideo (raptem kilka kliknięć), a także ceny zdecydowanie niższe niż oferowane płyty w Polsce. W iTunes cyfrowa kopia kosztuje obecnie maksymalnie 54,99 złotych. W tej kwocie otrzymujemy film w rozdzielczości HD (1920x1080, Blu-ray standard) oraz ewentualnie w rozdzielczości Ultra HD (3840x2160, UHD Blu-ray standard), o ile dana pozycja jest dostępna w 4K. Gdy nabędziemy kopię filmu w HD, a następnie pojawi się wersja 4K, wówczas w naszej bibliotece jakość materiału automatycznie wskoczy na najwyższy poziom. Aby jednak odpalić wideo w 4K, należy zaopatrzyć się w przystawkę Apple TV 4K, która w zależności od wersji kosztuje od 849 zł (32 GB) do 949 zł (64 GB). Choć samo urządzenie nie jest z pewnością tanie, to nie zmienia to faktu, że jest to obecnie najtańsza forma oglądania znanych i popularnych filmów w jakości Ultra HD. Ilość pozycji w rozdzielczości 4K stale się powiększa i dodatkowo bardzo często pojawiają się tam filmy, których w żaden inny sposób nie obejrzymy w takiej jakości. Algorytmy kompresji działają sprawnie, dzięki czemu jakość strumieniowania treści 4K jest bardzo dobra, nie odbiegająca istotnie od tego co widzimy na płycie.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [1]

Netflix wraz z Platige Image wyprodukują serial o Wiedźminie

Najpopularniejszą usługą strumieniowania treści wideo jest najprawdopodobniej Netflix, który szturmem zdobył Polskę. Łączy prostotę obsługi, możliwość wybierania setek (jeśli nie tysięcy) pozycji z biblioteki, a także akceptowalne ceny. Tutaj jakość odtwarzanego materiału zależy od wykupionego planu. Aktualnie dostępne są trzy różne warianty: najtańszy w kwocie 34 złotych miesięcznie umożliwia oglądanie nielimitowanej ilości filmów i seriali w rozdzielczości SD (DVD - 720x576 pikseli). Drugi pakiet w cenie 43 złotych miesięcznie oferuje oglądanie na maksymalnie dwóch ekranach jednocześnie w rozdzielczości HD (Blu-ray - 1920x1080 pikseli). Opcjonalnie na dwa urządzenia można także pobierać pliki wideo. Ostatni i zarazem najdroższy pakiet kosztuje 52 złote miesięcznie i tutaj otrzymujemy dostęp do treści HD oraz Ultra HD na maksymalnie czterech urządzeniach jednocześnie (TV, laptop/PC, smartfon czy tablet), a także możliwość pobierania filmów i seriali na cztery sprzęty. Oczywiście w najdroższym pakiecie otrzymujemy najlepszą jakość, bowiem wiele materiałów wideo dostępnych jest w rozdzielczości 4K z HDR10 lub Dolby Vision.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [3]

Netflix oferuje całą gamę ciekawych filmów oraz seriali, w tym także produkcji oryginalnych przygotowanych na zlecenie giganta. Wśród najciekawszych pozycji warto wymienić takie seriale jak Stranger Things, Daredevil, House of Cards, Orange in the New Black, 13 powodów, Seria Niefortunnych Zdarzeń, The Crown, Black Mirror (Czarne Lustro), Sense8 czy Narcos. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem pozycji seriali oraz filmów jest przeogromny. Zdecydowanie czekamy także na premierę serialu The Witcher, bazującego na prozie Andrzeja Sapkowskiego, jednak z ostatnich doniesień wynika, że debiut produkcji nastąpi najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. O wszystkich informacjach na temat Netflixa można się dowiedzieć z ich oficjalnej witryny.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [4]
House of Cards - jedna z najpopularniejszych produkcji dostępnych na Netflixie.

Amazon wyprodukuje serial w uniwersum Władcy Pierścieni

Kolejną usługą strumieniującą wideo jest Amazon Prime Video i aplikacja ta również jest warta uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo niskie kwoty za dostęp. Jest to także jedyna obecnie duża usługa, która nie jest w pełni dostępna w Polsce. Sam program nie ma jeszcze dostępnego języka polskiego w menu, nie wszystkie treści wideo posiadają polski język, a płatności dokonujemy w europejskiej walucie (euro). Na pewno na plus trzeba wziąć wspomniane koszta. Przez pierwsze pół roku cena za nieograniczony dostęp do usługi Amazon Prime Video wynosi 3 euro miesięcznie. Po pół roku subskrypcja jest automatycznie przedłużana i wówczas płacimy miesięcznie 6 euro. Tutaj także sporo materiałów wideo dostępnych jest w najwyższej rozdzielczości Ultra HD 4K oraz HDR10+ (Amazon jako pierwszy zaczął mocno wspierać ten rozszerzony standard HDR), przy czym tutaj nie ponosimy dodatkowych kosztów z racji wyższej jakości. Jeśli posiadamy odpowiedni odbiornik TV, wówczas od razu możemy oglądać wideo w 4K. Wśród najciekawszych dostępnych pozycji (Amazon także tworzy oryginalne produkcje) warto wspomnieć o takich serialach jak The Grand Tour, American Gods, The Man in the High Castle, Goliath, Bosch czy Red Oaks. Na szczęście interfejs jest czytelny i jasny, dzięki temu łatwo zweryfikujemy, które filmy i seriale posiadają polski język (w formie lektora oraz napisów bądź samych napisów). Usługa jest dostępna w tym miejscu.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [8]

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [5]

Równowaga Mocy. Recenzja Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Przedostatnią, dużą usługą streamingową, dostępną w Polsce jest HBO GO. Działanie jednak jest nieco inne, bowiem usługa nie jest na razie oferowana w naszym kraju jako oddzielny twór. Można ją nabyć poprzez przykładowo wykupywanie abonamentów w sieciach telewizyjnych, komórkowych lub internetowych. Choć ceny nie są z pewnością wysokie, to wielu potencjalnych klientów wolałoby otrzymać możliwość opłacania samego HBO GO, bez dodatkowych usług. Sam program w ostatnich tygodniach został całkowicie przebudowany wizualnie, na podobieństwo innych krajów, w których usługa jest dostępna jako oddzielna aplikacja. Może to świadczyć, że w końcu u nas pojawi się możliwość osobnego opłacania HBO GO i to z pewnością byłaby dobra wiadomość dla wielu osób. Dla samej firmy także to powinien być jakiś motor napędowy, bowiem jestem osobiście przekonany, że niezależność HBO GO wyjdzie usłudze tylko na dobre. Zwłaszcza, że biblioteka stacji się stale powiększa. Otrzymujemy często filmy Disneya np. Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara, Guardians of the Galaxy vol.2 czy Beauty and the Beast. Nie brakuje także pozycji ze stajni 20th Century Fox czy Warner Bros. Wśród seriali królują pozycje takie jak Gra o Tron, Wataha, Tabu, Rozwód, Wielkie Kłamstewka, Pakt, Vinyl, Miasteczko Twin Peaks czy Rodzina Soprano. Nie brakuje więc wielkich klasyków, tak samo jak nowych i oryginalnych produkcji HBO. Jeśli posiadacie już abonament HBO GO, wówczas zalogować się można przykładowo na tej witrynie.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [6]

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [7]

CES 2018: HDR10+ jako konkurencja dla standardu Dolby Vision

W Polsce jest dostępna jeszcze jedna usługa, która nabiera rozpędu i staje się coraz popularniejsza. Mowa o Showmax, która pochodzi z Południowej Afryki, gdzie odpalono ją w 2015 roku. W naszym kraju usługa ta mocno opiera się na polskich produkcjach. Jej dostępność jest bardzo łatwa, bowiem aplikacja jest albo pre-instalowana w systemach Smart TV albo jest dostępna do pobrania w internecie. Cena za miesięczny dostęp także nie jest wysoka, bowiem wynosi 19,99 złotych, a dodatkowo dochodzi do tego 2-tygodniowy okres próbny, gdzie możemy sprawdzić jakość usługi oraz najciekawsze pozycje. W ostatnim czasie zdecydowanie sporo emocji wzbudził projekt o nazwie SNL Polska, będący amerykańskim odpowiednikiem Saturday Night Live i składającym się z zestawu skeczy oraz parodii (najczęściej sytuacji związanych z polityką). Showmax znany jest także z projektu Ucho Prezesa, który w prześmiewczy sposób komentuje pewne wydarzenia z polskiej sceny politycznej. W najbliższym czasie pojawi się także oryginalny serial Botoks, który będzie kontynuował wątki z wątpliwego jakościowo filmu Patryka Vegi o tym samym tytule. Nie zmienia to jednak faktu, że na platformie Showmax znajdzie się sporo ciekawych filmowych projektów i zdecydowanie warto sprawdzić ofertę. Usługa jest dostępna w tym miejscu.

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [9]

Usługi streamingowe w Polsce - iTunes, Netflix, HBO GO... [10]

Gwiezdne Wojny - Disney zapowiada serial i kolejną trylogię

Jak widać, rynek usług strumieniujących wideo ma się dobrze w Polsce i wszystko wskazuje na to, że teraz będzie się tylko w dalszym ciągu rozwijał. Zdecydowanie przoduje tutaj Netflix, ale coraz większą popularność zdobywa Showmax oraz iTunes. Zwłaszcza ten drugi jest bardzo ciekawy, bowiem umożliwia zakup cyfrowych kopii filmów, które później pojawiają się w wersjach płytowych Blu-ray oraz Ultra HD Blu-ray, a do tego konkuruje o wiele bardziej atrakcyjnymi cenami. No i nie można zapominać o Amazon Prime Video oraz HBO GO, które także zachęcają coraz większą ilością oryginalnych produkcji. Amazon ponadto ma jeszcze jednego asa w rękawie jakim jest możliwość stworzenia serialu w uniwersum Władcy Pierścieni. Budżet produkcji może być rekordowo wysoki, co tylko podsyca nadzieję na spektakularne widowisko. W przyszłości spodziewamy się także otworzenia platformy VOD od Disneya, który dzięki własnym produkcjom oraz filmom 20th Century Fox powinien stać się ważnym graczem na rynku. Osobiście cieszę się z rozwoju poszczególnych platform w Polsce, dzięki czemu mamy dostęp do treści, o których jeszcze kilka lat temu można było tylko pomarzyć.

45
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 35

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.