Zgłoś błąd

X

Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.

Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschРусскийFrançaisEspañol中国

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt?

Damian Marusiak | 11-03-2018 10:00 |

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt?Siedząc ostatnio dość mocno w tematyce rozdzielczości Ultra HD, telewizorów, odtwarzaczy płyt Ultra HD Blu-ray i samych nośników, pomyślałem, że może warto zrobić także dodatkowe rozeznanie jak wygląda kwestia UHD Blu-ray w naszym kraju. Kto wydaje filmy, od jakich dystrybutorów, które firmy nie są skore do wydawania swoich produkcji w Polsce oraz jak wyglądają perspektywy na przyszłość. U nas sprzedażą filmów w jakości Ultra HD zajmują się trzy firmy: Galapagos Films, Imperial Cinepix-Polska oraz Filmostrada. Postanowiłem podpytać wszystkich trzech wydawców o temat nośników Ultra HD Blu-ray. Wśród gąszczu informacji można wyłapać kilka interesujących perełek, dotyczących głównie przyszłych wydań.

Aktualnie w Polsce możemy zakupić filmy na nośniku Ultra HD Blu-ray od trzech dystrybutorów: Galapagos Films, Imperial-Cinepix Polska oraz Filmostrada. My sprawdzimy, jak wygląda polski rynek pod tym względem.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [1]

Zdecydowanie największym dystrybutorem filmów Ultra HD Blu-ray w Polsce jest firma Galapagos Films. W swojej ofercie mają w swojej ofercie łącznie 44 tytuły oferowane na najdroższym nośniku. Wszystkie pozycje to filmy podchodzące od Warner Bros. Nic dziwnego, bowiem akurat WB ma bardzo liberalne podejście do wydawania filmów w rozdzielczości Ultra HD. Kilka wybranych przykładów to Batman vs Superman: Świt Sprawiedliwości, Westworld Sezon 1: Labirynt, Interstellar czy Incepcja. Aktualnie praktycznie każda nowość ze stajni Warner Bros jest także oferowana w rozdzielczości Ultra HD w Polsce. Średnia cena filmów na nośniku UHD Blu-ray to 150 zł - czasami jest nieco mniej, a czasami nieco więcej. Wszystko również zależy od poszczególnych sklepów. Nieco niższe ceny można zwykle dostać w sklepach internetowych pokroju Gandalf.com.pl czy Świat Książki.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [2]
Mamy potwierdzenie od firmy Galapagos, że trylogia Matrixa pojawi się w Polsce na nośniku Ultra HD Blu-ray.

Apple TV 4K - przystawka pozwalająca oglądać filmy Ultra HD

Jedną z ostatnich premierowych pozycji jest Lego: Ninjago Film. Z kolei w nadchodzących tygodniach powinniśmy spodziewać się także premiery Ligi Sprawiedliwości (Justice League), które na płycie UHD Blu-ray zaoferuje obraz z wykorzystaniem dynamicznych metadanych Dolby Vision oraz oryginalny dźwięk w przestrzennym formacie Dolby Atmos. Wśród informacji, które uzyskaliśmy bezpośrednio od Agnieszki Szwaj, Brand Managera firmy Galapagos, dowiedzieliśmy się, że w drugim kwartale (a więc między kwietniem a czerwcem) w Polsce będą miały premiery takich pozycji jak Trylogia Matrix (tutaj nie mogę się wręcz doczekać finalnego efektu nowego masteringu) oraz 2001: Odyseja Kosmiczna w reżyserii Stanleya Kubricka. Po wakacjach z kolei spodziewamy się premier: nowej wersji filmu Tomb Raider z Alicią Vikander w roli głównej, a także Ready Player One w reżyserii Stevena Spielberga.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [7]
Justice League także niedługo doczeka się polskiej premiery, również na nośniku UHD Blu-ray.

Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray - co ciekawego oferuje rynek?

Galapagos FIlms wydaje także filmy Disneya, przy czym w tym przypadku kwestia nośnika Ultra HD Blu-ray jest bardzo trudna. Aktualnie wydawane są wyłącznie płyty DVD, Blu-ray (często z przyciętą, gorszą ścieżką audio) oraz Blu-ray 3D. Niestety, ale polityka Disneya względem wydań Ultra HD jest co najmniej dziwna. Nadchodzący Thor: Ragnarok oraz Star Wars: The Last Jedi, choć pojawią się w swoich najlepszych wersjach, niestety nie doczekamy się tych wydań w Polsce. Sam Galapagos nie zachował milczenia w kwestii ewentualnego wydawania tych filmów w przyszłości. Na chwilę obecną temat pozostawiamy więc wyłącznie w fazie domysłów i spekulacji. Na szczęście firma Galapgos obserwuje stały wzrost sprzedaży filmów na nośniku Ultra HD Blu-ray i dostrzega jego rosnący potencjał, który mimowolnie powiązany jest z rozszerzaniem portfolia producentów o telewizory Ultra HD oraz odtwarzacze płyt UHD Blu-ray.


2001: Odyseja Kosmiczna również pojawi się w Polsce na nośniku Ultra HD Blu-ray.

LG OLED55C7V - moje odczucia po dwóch miesiącach użytkowania

Drugim dystrybutorem filmów Ultra HD w Polsce jest Imperial Cinepix Polska. Tutaj jednak większy rozwój i promocję nowego nośnika zaobserwowano od 2017 roku. Imperial zajmuje się wydawaniem głównie filmów od studia Sony Pictures - przykładami takich wydań są m.in. Blade Runner 2049, Kod da Vinci, Anioły i Demony, Inferno, Baby Driver czy Spider Man: Homecoming. W ostatnim czasie można także zaobserwować zawiązanie szerszej współpracy z 20th Century Fox, dzięki czemu w Polsce doczekaliśmy się filmu Wojna o Planetę Małp w wydaniu Ultra HD Blu-ray. Następny w kolejce jest film Pomiędzy nami góry z Idrisem Elbą oraz Kate Winslet w rolach głównych. Kolejny film od 20th Century Fox, czyli Morderstwo w Orient Expressie także w Polsce na 99,9% wyjdzie z polską wersją językową. Ponadto możemy liczyć również na niektóre pozycje ze stajni Paramount Pictures. O ile więc ilość pozycji w rozdzielczości Ultra HD będzie się systematycznie zwiększać, to jednak jest łyżka dziegciu - bardzo często polskie wydania mają spory poślizg względem europejskich wydań. O ile w przypadku Galapagos różnica często wynosi maksymalnie dwa tygodnie (a najczęściej kilka dni), o tyle w przypadku Imperiala należy spodziewać się przynajmniej miesięcznego opóźnienia.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [9]
Wojna o Planetę Małp to pierwszy film od 20th Century Fox, który został w Polsce wydany na nośniku Ultra HD Blu-ray.

LG UP970 - najtańszy odtwarzacz UHD Blu-ray z Dolby Vision

Trzecim dystrybutorem filmów na nośniku Ultra HD Blu-ray w Polsce jest Filmostrada. Firma zajmuje się wydawaniem materiałów od studia Univeral. W ofercie mamy więc klasyki takie jak trylogia Mumii z Brendanem Fraser w roli głównej, nową, uwspółcześnioną Mumię z Tomem Cruise, Everest, a także solidny pakiet filmów animowanych tj. Minionki; Gru, Dru i Minionki, Sekretne życie zwierzaków domowych czy Sing. Oprócz tego dochodzą jeszcze filmy z serii Wściekli i Szybcy oraz wątpliwej jakości obrazy z Christianem Grey'em (Pięćdziesiąt Twarzy Grey'a, Ciemniejsza Strona Grey'a). Generalnie Filmostrada jest obecnie wyłącznym w Polsce dystrybutorem filmów od Universal i na razie nic nie zapowiada się na ewentualne zmiany. Ceny filmów na nośniku Ultra HD Blu-ray, podobnie jak u poprzedników, mieszczą się w okolicach 130-150 złotych (w zależności od wybranego sklepu). W przypadku czasu oczekiwania na nośniki domowe sytuacja wygląda różnie. Bywa, że filmy są dostępne równo z premierą europejską, czasami natomiast zdarzają się bliżej niewyjaśnione opóźnienia.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [6]
Filmostrada bardzo lubi wydawać filmy animowane na nośniku Ultra HD Blu-ray w Polsce.

Kiedy mówimy o nośniku Ultra HD Blu-ray, trudno nie wspomnieć o tym, jak wygląda kwestia wydawania filmów za granicą. W Europie dominującym zdecydowanie sklepem pod względem ilości dostępnych treści na płytach jest Amazon. Bardzo często dostaniemy tutaj filmy Ultra HD Blu-ray z polską wersją językową oraz niższą ceną (nawet wliczając w to dostawy typu Expedited Delivery) w porównaniu do cen w Polsce. Należy jednak pamiętać, że polska wersja w postaci lektora oraz napisów w 95% przypadków znajduje się wyłącznie na nośniku UHD Blu-ray, jako że bardzo często te same płyty z kompletem języków są wydawane na różnych rynkach. W przypadku zwykłych Blu-ray, polska wersja praktycznie nie istnieje, albo dodawana jest bardzo rzadko. Również w dodatkach specjalnych nie uświadczymy wówczas polskiej wersji (albo będzie stosowana niezwykle rzadko). Dlatego zazwyczaj takie wydania są wybierane przez osoby, których nie interesuje zwykły Blu-ray czy dodatki, a film na płycie Ultra HD Blu-ray. Kolejnym plusem jest możliwość wcześniejszego otrzymania pudełka. Wydania przykładowo brytyjskie najczęściej mają premierę około tydzień do dwóch tygodni wcześniej w porównaniu do Polski. Jeszcze ciekawej sytuacja wygląda, gdy zdecydujemy się na zakup przykładowo w amerykańskim Amazonie. Tutaj również coraz częściej na płytach UHD Blu-ray znajdziemy polską wersję językową. Jako, że na tym rynku premiera płytowa jest znacznie wcześniej niż w Polsce, taki nośnik możemy otrzymać również znacznie szybciej. Ostatnim głośnym przypadkiem jest film Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, który posiada polskiego lektora oraz napisy w amerykańskim wydaniu. W Polsce spodziewamy się nośnika dopiero za jakieś trzy miesiące.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [10]
Ostatnie produkcje 20th Century Fox, które na nośniku Ultra HD Blu-ray posiadają polski język - Murder on the Orient Express oraz Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.

Koszt nowych produkcji za granicą jest różnorodny - przykładowo w brytyjskim Amazon.co.uk (w którym notabene regularnie zamawiam filmy Ultra HD) cena wynosi od 19,99 funtów (ok. 95 złotych) do 24,99 funtów (ok. 120 złotych). Różnica więc jest niemała w porównaniu do polskich cen (zazwyczaj od 149,99 złotych, czasami nawet drożej lub nieco taniej). Z kolei w amerykańskim Amazonie cena za nowy film najczęściej wynosi 25 USD, czyli około 90 złotych. Podobne ceny jak w brytyjskim Amazonie, możemy znaleźć również na Zavvi.com. Sklep ten z kolei jest znany z wydawania filmów Ultra HD w specjalnych steelbookach, w wyższych cenach średnio 32-33 funty (ok. 150-160 złotych). Do tego dochodzą różne akcje promocyjne np. dwa wybrane filmy na nośniku Ultra HD Blu-ray w niższej cenie, albo przy wyborze dwóch filmów - trzeci za darmo. Takie akcje najczęściej właśnie spotykane są w sieci Zavvi oraz w Amazonie. Zagraniczne sklepy często zachęcają klientów do zakupu, czego moim zdaniem, trochę brakuje w Polsce.

Ultra HD Blu-ray - jak wygląda polski i światowy rynek płyt? [11]

Polski rynek nie ma z pewnością łatwego życia. Nie dość, że pierwsze filmy pojawiły się później, w porównaniu do innych rynków, to w dodatku ceny w dalszym ciągu są wyższe. Nic dziwnego, że wśród internetowych forów zajmujących się filmami nie brakuje opinii osób, które wolą zamawiać produkcje za granicą, aniżeli w Polsce. Dodatkowym plusem jest coraz częstsze widywanie polskiej wersji językowej (wydawcy tj. Warner Bros, Sony Pictures czy Universal nie ograniczają się na nośniku do kilku wybranych języków). Moim zdaniem, gdyby ceny filmów na płytach UHD Blu-ray w Polsce zrównały się do europejskiego poziomu, być może wówczas rynek nabrałby większego dynamizmu i więcej osób byłoby skłonnych zamawiać produkcje bezpośrednio w Polsce, a nie przykładowo z Anglii czy Niemiec. Na pewno plusem jest wydawanie coraz większej ilości filmów, dzięki firmom Galapagos, Imperial Cinepix oraz Filmostrada. Brakuje chyba jednak bardziej zdecydowanego kroku, czyli obniżki mocno wygórowanych cen w Polsce. Kto wie, może kiedyś doczekamy się nawet czasów, gdy Disney zacznie wydawać filmy w rozdzielczości Ultra HD z bezstratną ścieżką audio w naszym kraju.

14
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 53

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.