Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570

Przemysław Banasiak | 08-07-2019 11:30 |

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570Oczy wszystkich fanów nowych technologii zwrócone są dzisiaj w kierunku AMD, które to wypuściło właśnie na rynek procesory Ryzen 3000 oraz karty graficzne Radeon Navi. I trudno się temu dziwić, gdy w pierwszym przypadku mowa o sporej wydajności w niskiej cenie i pionierskim wprowadzeniu obsługi standardu PCI Express 4.0, w drugim zaś o produktach z najpopularniejszego, średniego segmentu cenowego. Dziennikarze i youtuberzy z całego świata pracowali ostatnimi czasy w pocie czoła, by tylko przygotować i opublikować swoje testy wraz z godziną zejścia NDA. Ja zaś zaproszony zostałem przez MSI do Hiszpanii, gdzie miałem okazję zapoznać się z tajwańskimi nowościami opartymi na chipsecie AMD X570, rdzeniach AMD Navi oraz innymi komputerowymi smakołykami.

Podczas MSI Partner Convention mieliśmy okazje poznać najnowsze produkty smoczej marki, wyrazić swoje opinie oraz zadać sporo niewygodnych pytań.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc5]

Wydarzenie, o którym mowa to MSI Partner Convention i odbywało się ono w dniach od 1 do 3 lipca 2019 roku. Do Girony w Hiszpanii zaproszone zostały wybrane osoby z całej Europy, z którymi współpracuje tajwański gigant. Zarówno dziennikarze, sprzedawcy (największe sklepy w danym kraju/regionie), jak i dystrybutorzy. W przypadku Polski na miejscu pojawiło się pięć osób, wliczając w to mnie. Ze strony MSI zaś pojawiły się najważniejsze osoby prosto z Tajwanu, jak i specjaliści od PRu, marketingu i komunikacji stacjonujący w Europie. Nie zabrakło też samego AMD, które wyjaśniało niuanse związane z ich nowymi procesorami w postaci 3. generacji Ryzenów, konsumenckimi układami graficznymi AMD Navi oraz chipsetami X570.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc8]

AMD Radeon RX 5700 vs GeForce RTX 2060 - Test kart graficznych

Warto jednak zacząć od początku, gdzie MSI postanowiło przypomnieć zmiany, które zachodziły w firmie na przestrzeni lat. Zwłaszcza w przypadku gamingu. Jeszcze w 2011 i 2012 roku był to niewielki procent działalności firmy, ograniczający się głównie do wspierania drużyn e-sportowych oraz pierwsze kroki w tworzeniu sprzętu dla graczy. W pewnym momencie nabrało to sporego tempa, bowiem już w 2013 roku mimo nadal dużego przywiązania do świata OC, Tajwańczycy posiadali sporą rzeszę fanów zwanych jeszcze wtedy "Dragoon Army Gaming". Zmiany widać też było na samej stronie internetowej. Rok później, debiutowały pierwsze gotowe gamingowe zestawy komputerowe tego producenta, czyli seria MSI Nightblade. A później to już z górki, pełna gamingowa ofensywa z wyjściem na topową pozycję na rynku sprzętu komputerowego dla graczy. Warto chyba wspomnieć tylko jeszcze po drodze o roku 2017, gdzie MSI jako pierwszy z producentów zauważył potencjał kryjący się w procesorach AMD Ryzen, co potwierdzała kampania reklamowa dla płyt głównych z hasłem "Rise back to glory".

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc4]

Za sprawą wprowadzenia obsługi standardu PCI Express 4.0 konieczne były zmiany w projekcie laminatu, który teraz jest klasy serwerowej.

Prócz skupienia się na gamingu, w działaniach i filozofii MSI zaszły ostatnimi czasy spore zmiany. Mowa między innymi o nowym CEO (dyrektor generalny) w postaci Charlesa Chianga, zredukowaniu działalności OEM dla innych dużych i znanych firm (czyt. konkurencji) i skupieniu się na własnej marce (70%) czy wreszcie restrukturyzacji i utworzeniu nowych/skonsolidowaniu starych oddziałów ze względu na kurczący się rynek DIY (komputerów składanych samodzielnie). W efekcie teraz w MSI mamy CND, GNP i NB. Są to skróty odpowiadające kolejno za Computing & Display - komputery All in One, Mini PC, Desktopy oraz płyty główne; Graphics & Peripheral - karty graficzne, słuchawki, myszki, klawiatury, pady; Notebook - laptopy wszelkiej maści. Tajwańczycy oczywiście nie rezygnują z rozwiązań komercyjnych, platform przemysłowych, produktów dla motoryzacji czy rozwiązań serwerowych.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc9]

Odwiedziliśmy fabrykę MSI Shenzhen. To tutaj rodzi się Gaming

Wróćmy jednak do najciekawszego zagadnienia, czyli cywilnych płyt głównych wyposażonych w chipset AMD X570. Miałem bowiem okazje obejrzeć nie tylko na żywo same produkty, które Wy podziwiać możecie na zdjęciach, ale również poznać tajniki związane z ich produkcją. Zacznijmy może od tego, co budziło do tej pory największe kontrowersje czyli ceny nowych platform. Tak, będą one zdecydowanie droższe niż miało to miejsce w przypadku płyt głównych z chipsetami AMD 300 i 400. Powód? Bynajmniej nie tylko żądza pieniądza. Chodzi głównie o wyższe koszty produkcji, co dobrze widać na slajdzie powyżej. Za sprawą wsparcia dla obsługi standardu PCI Express 4.0 konieczne były zmiany w projekcie laminatu, który teraz jest klasy serwerowej. Również większa liczba rdzeni wymusiła mocniejsze sekcje zasilania, te zaś wraz z chipsetem o wyższym TDP naturalnie potrzebują wydajniejszego, a więc i droższego układu chłodzenia. Ostatnim punktem programu, który ma podwyższać ceny płyt głównych są kwestie lepszego doposażenia nowych produktów. Między innymi w kontroler sieciowy 2,5 Gbit.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc10]

Niestety nawet najtańsze płyty główne z chipsetem AMD X570 są najzwyczajniej w świecie droższe od poprzedników, czy platform dla procesorów Intela z chipsetem Z370 lub Z390.

Teoria teorią, a jak ceny będą wyglądać w praktyce? Z punktu widzenia konsumenta... nieatrakcyjnie. Mowa bowiem o widełkach (uwzględniając podatek VAT) od 163 euro za model podstawowy do 777 euro za model z najwyżej półki. Daje nam to około od 695 do 3310 złotych. Średni segment, przynajmniej według producenta to 265 euro, czyli 1129 złotych. Auć! Co gorsza, podobnie jak u konkurencji, większość rozwiązań to pełnowymiarowe konstrukcje ATX. Tylko kilka z nich to mniejsze Micro ATX, zaś kompletnie zabrakło Mini ITX i firma nie ma w planach wypuszczać w najbliższej przyszłości żadnego malucha. Powód? Rzekomo żałośnie niskie zainteresowanie nimi na przestrzeni ostatnich generacji, które nie uzasadnia kosztów poniesionych na projektowanie, produkowanie i testowanie.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc6]

Test procesora AMD Ryzen 7 3700X - Premiera architektury Zen 2

A jak ma się sprawa wentylatorów? Wszystkie z płyt głównych z chipsetem AMD X570 od MSI będą w nie wyposażone. Zarówno modele topowe, jak i te tańsze (bo trudno mówić "budżetowe" w tej cenie). Nie jest to jednak najtańsza chińska popierdółka, która swoją kulturą pracy nas ogłuszy. Mowa o autorskim, acz zminiaturyzowanym wentylatorze Twin Froz. Co więcej użytkownik ma nad nim pełną kontrolę pod względem RPM i kilka trybów pracy. "Śmigło" przez większość czasu jest wyłączone i uruchamia się tylko powyżej 50°C w trybie normalnym i 70°C w trybie cichym. A kiedy układ tyle osiąga? Cóż, są to sytuację wyjątkowe, związane głównie z wykorzystaniem PCIe 4.0. Chociaż oczywiście zła wentylacja obudowy czy karty graficzne zaraz nad chipsetem mogą ją podwyższyć. Warto też pamiętać, że wentylator ten chłodzi nie tylko chipset, ale często też radiatory na dyskach SSD M.2.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc2]

Wentylator na chipsecie w przypadku MSI chłodzi również dyski SSD M.2.

Dodatkowo w przypadku topowych płyt głównych MSI zdecydowało się na poprowadzenie dodatkowej rurki cieplnej, łączącej ze sobą radiator na sekcji zasilania oraz ten na chipsecie. Same metalowe bloki na VRM również uległy powiększeniu. Niestety, o żebrowanych radiatorach możemy sobie nadal pomarzyć. Powód? Tajwańczycy dali tutaj raczej mętne wyjaśnienie, że nie są fanami takiego rozwiązania bowiem w przypadku chłodzenia cieczą i braku nawiewu na sekcje zasilania ciepłe powietrze rzekomo uwięzione jest między finami. Ale co z prawami fizyki? Ciepło powinno iść do góry! Ja więc obstawiam, że chodzi po prostu o koszta produkcji. W końcu konkurencja też tego nie robi, nie licząc topowych rozwiązań jednego producenta. A skoro o temperaturach już mowa, to wszyscy skupili się na nieszczęsnych wentylatorach, a mało kto zwrócił uwagę na... liczbę wtyczek zasilania! Tak, tutaj również zaszły pewne zmiany. Niekoniecznie wymuszone przez nowe procesory z większą liczbą rdzeni. Zwiększenie ilości wtyczek ma bowiem bezpośrednie przełożenie na temperatury w ich okolicy, w przypadku jednej to nawet 81°C, zaś po dodaniu drugiej temperatura spada do 60°C!

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc3]

PurePC z wizytą w azjatyckiej fabryce notebooków MSI Global

MSI ustosunkowało się również do kwestii wsparcia nowych procesorów na starych płytach głównych. Firma potwierdziła to co wiadome było od dawna - chodzi o pojemność (16 MB) kości z BIOSem oraz ilość procesorów od AMD, która wyszła na przestrzeni lat. Co ciekawe tajwański producent planuje wypuszczenie nowych-starych płyt głównych z chipsetami AMD A320M, B450M, B450 i X470 z dopiskiem MAX doposażonych w układ o wielkości 32 MB. Wracając jednak do najnowszych modeli z układem AMD X570 to chociaż producent był całkiem wygadany - automatyczne podkręcanie, panel I/O, układy audio - to większość tych zagadnień entuzjastom oraz fanom marki jest znana. A skoro o braku większych zmian mowa, to warto podkreślić, że w przypadku pamięci RAM nadal będzie mowa o układzie Daisy Chain, a nie T-Topology. Co ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc7]

Przykładowy zestaw gamingowy oparty na nadciągającej obudowie MSI MEG SEKIRA. Piwnica, dobra wentylacja, hartowane szkło i RGB LED.

Starczy już o płytach głównych, pora przejść do innych produktów od MSI! A jest o czym mówić, a zaczniemy od innego ważnego podzespołu komputerowego, czyli kart graficznych. W przypadku modeli opartych na układach AMD NAVI Tajwańczycy planują większą dostępność i promocję popularnej w Azji serii MECH. Mowa tu o minimalizmie bez zbędnego RGB LED czy dodatkowego backplate, a skupieniu się na wydajnym i cichym układzie chłodzenia. Oczywiście jeśli ktoś ma ochotę na doświadczenia klasy premium nadal będzie miał do wyboru znaną serię GAMING X oraz nową EVOKE, dedykowaną twórcom treści takim jak streamerzy czy osoby edytujące video. Dla osób z cienkim portfelem będą podstawowe warianty AIR. W przypadku NVIDII oraz ich odświeżonej serii SUPER większych zmian nie zauważono. Nadal mowa o Gaming X (Trio), ARMOR, Ventus oraz podstawowym AERO.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc1]

Test obudowy MSI MAG Vampiric 010 - Smok zionący chłodem

Chwilę później, bo 8 sierpnia, zadebiutują też nowe peryferia. Mowa między innymi o przewodowej myszce Clutch GM11 z sensorem PixArt PWM 3325, przęłącznikami OMRON i podświetleniem RGB LED; słuchawkach Immerse GH30 z 40-nanometrowymi przetwornikami i wbudowanym mikrofonem oraz klawiaturze Vigor GK30. Nie zabrakło też nowych obudów - MSI SEKIRA pojawi się w sierpniu i na żywo robi naprawdę dobre wrażenie oraz kusi kilkoma autorskimi rozwiązaniami. Chętnie wezmę ja na warsztat. Prócz tego testowany niedawno model MAG VAMPIRIC 010(KLIK!) doczeka się limitowanej edycji dla fanów AMD ze specjalnym malunkiem. Nie zabrakło też pokazania dwóch prototypów, które były tez na tegorocznym Computexie, czyli produkt klasy premium w postaci MPG HARPE 300X (nazwa może ulec zmianie) z wielowarstwowym, wyciszanym bocznym panelem szklanym czy duża, otwarta i zakrzywiona konstrukcja MEG Alchemy 700X.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc12]

MSI MAG CH110 posiada poduszki w twardej, sztywnej osłonie. Pytanie czy miękkie nie byłby wygodniejsze? Zwłaszcza podczas wielogodzinnego grania.

Ostatnią nowością obecną na miejscu był... fotel gamingowy MSI MAG CH110. Konstrukcja kubełkowa z dwoma poduszkami - karkową i lędźwiową. Mechanizm tilt, multilock, podłokietniki 4D, pełne wypełnienie, stalowy stelaż i grube obszycie z ekoskóry. Innymi słowy klasyka gatunku, jeśli chodzi o porządne i drogie siedziska dedykowane graczom. Po kilkunastu minutach użytkowania mogę powiedzieć, że jest wygodnie i solidnie. I trudno się temu dziwić, gdy całość każe sugerować po elementach wspólnych, że pochodzi zapewne z tej samej fabryki co noblechairs czy secretlab. Moje wprawne oko wychwyciło co prawda kilka niedogodności - jak chociażby poduszki w twardej oprawie - ale z oceną wstrzymam się do pełnoprawnych testów. O ile tylko produkt trafi do polskich sklepów, ale raczej tak.

MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570 [nc11]

Test MSI Trident X - Mały komputer z kartą GeForce RTX 2080

Niestety to raczej tyle, z tego co widziałem i miałem do przekazania czytelnikom. Wyjazd chociaż nieco uciążliwy z powodu transportu na miejsce, okazał się jednak bardzo owocny. O ile pierwotnie obawiałem się, że będzie to powtarzanie tego, co już dobrze wiem doprawione przechwalaniem marki MSI, to w praktyce spora część informacji okazała się zupełnie nowa, a i była sposobność do zadawania pytań. Nie tylko tajwańskiemu gigantowi, ale również przedstawicielom AMD. Znalazło się też kilka smakołyków, które do sieci nie trafiły jeszcze nawet w plotkach, ale tutaj niestety usta muszę mieć zamknięte. Mogę jednak powiedzieć, że to nie koniec niespodzianek od Czerwonych i MSI...

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 80

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.