Face ID z mapowaniem ciepła twarzy użytkownika smartfona. Biometrii Apple nie będą straszne maseczki ochronne
Biometria w smartfonach stale się rozwija, natomiast Apple od dłuższego czasu stawia na rozpoznawanie twarzy. Face ID opiera się na działaniu podczerwieni i bez trudu wykrywa użytkownika nawet w zupełnej ciemności. Niestety, w czasach pandemii koronawirusa, twarz bardzo często zasłaniamy maseczkami ochronnymi, których noszenie jest w niektórych przypadkach obowiązkowe. Face ID kompletnie nie radzi sobie w takich sytuacjach, ale gigant z Cupertino chce temu najwyraźniej zaradzić. Firma uzyskała właśnie patent na funkcję mapowania ciepła twarzy, która może trafić do skanera Face ID w smartfonach Apple iPhone. Sprawdźmy więc, jak miałoby działać rzeczone rozwiązanie.
Apple patentuje całkiem nową metodę zabezpieczenia biometrycznego smartfonów. Face ID wzbogaci się o możliwość mapowania ciepła twarzy.
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Czasy, w których zabezpieczaliśmy swoje urządzenia wyłącznie przy użyciu PIN-ów, haseł lub wzorów odchodzą w zapomnienie. Czytniki linii papilarnych stają się coraz precyzyjniejsze, a niektóre z nich trafiły nawet pod ekrany urządzeń mobilnych. Apple stawia na rozpoznawanie twarzy, czyli Face ID. Sęk w tym, że przysłonięcie ust i nosa maseczką, czyni system kompletnie nieprzydatnym. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdza się skaner odcisków palców. Krążą plotki o tym, że Apple zamierza skorzystać z tegoż rozwiązania, ale nowe informacje rzucają nieco światła na temat biometrii w iPhone'ach.
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Firma opatentowała funkcję mapowania ciepła twarzy użytkownika, które jest cechą unikatową każdego człowieka i całkiem rozsądne byłoby, wykorzystanie tegoż rozwiązania w Face ID. To likwidowałoby problem związany z noszeniem maseczki. Dziś dokonywanie płatności za pośrednictwem Apple Pay lub zwykłe odblokowanie smartfona przy użyciu twarzy jest w zasadzie niewykonalne z uwagi na panujące obostrzenia. Nie byłbym specjalnie zaskoczony sytuacją, w której do iPhone'ów trafiłyby obydwie wspomniane metody zabezpieczenia biometrycznego.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
13
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17