LG prezentuje ekran, który dostosuje się do każdego kształtu. Technologia jest imponująca i wpłynie na wiele branż
Technologia stale rozwija się pod wieloma względami. Dziś zajrzymy do świata wyświetlaczy, aby zobaczyć ostatnie osiągnięcia z tej dziedziny. Dobrze znamy już składane ekrany w smartfonach, a na horyzoncie widać już zwijane panele. Tym razem firma LG Display przedstawiła wyświetlacz, który może się dostosować do dowolnego kształtu - i to nie tylko jeden raz. Można go zginać, rozciągać i składać. Rozwiązanie to z czasem trafi do wielu branż, a już obecnie robi spore wrażenie.
Przedsiębiorstwo LG Display zaprezentowało kolejną generację wyświetlaczy, które można umieścić na powierzchni o każdej strukturze. Technologia robi wrażenie, a przy tym może się okazać naprawdę przydatna w wielu branżach.
Samsung Display - nadciąga nowa generacja wyświetlaczy. Na rynek wkroczą zwijane panele OLED, czy też składane w obie strony
Nowy panel, jaki został przedstawiony przez LG Display, wyróżnia się przede wszystkim swoimi możliwościami. Mamy do czynienia z 12-calowym ekranem, który jest w stanie rozciągnąć się do 18 cali, a więc o 50%. W 2022 roku ta sama firma zaprezentowała wyświetlacz, który mógł zwiększyć swój rozmiar o 20%, więc dokonany postęp jest całkiem spory. Mamy do czynienia z ekranem, którego zagęszczenie pikseli na cal wynosi 100. Matryca Micro LED jest dość trwała, ponieważ wyświetlacz można rozciągnąć przeszło 10 tys. razy, a przy tym jakość obrazu powinna być zachowana nawet w niesprzyjających warunkach (np. niskie lub wysokie temperatury).
Po co składać smartfona na dwie części, skoro można na trzy? Tecno przedstawia model Phantom Ultimate 2
Panele wykonane w tej technologii są nie tylko rozciągliwe, ale i bardzo cienkie. Można je umieścić na powierzchniach o różnych kształtach, a zarazem mają możliwość dostosowania się do konkretnej formy, kiedy to potrzebne (dobrze jest to widoczne na załączonym materiale wideo). Jedną z koncepcji firmy jest panel samochodowy, który można zobaczyć na ostatnim zdjęciu. Rzecz jasna z takich wyświetlaczy mogą skorzystać także inne branże, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć urządzenia z segmentu wearables, czyli zdatne do noszenia np. na ręce. Warto wspomnieć, że do omawianego rozciągliwego ekranu użyto specjalnego materiału silikonowego, który jest stosowany w soczewkach kontaktowych (poprawiono także strukturę okablowania, co pomogło osiągnąć lepsze efekty).
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4