E-paragon zamiast papierowego dowodu sprzedaży. Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Kasy fiskalne on-line wkrótce z obsługą elektronicznego dowodu sprzedaży. E-paragon, usługa e-administracji będąca wspólnym projektem Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju to wygodne, bezpieczne oraz oszczędne w obsłudze rozwiązanie. Pomysł jego wdrożenia nie jest nowy, natomiast podpisano właśnie rozporządzenie, które określa zasady korzystania z e-paragonu. Od ostatecznego wdrożenia dzieli nas więc wyłącznie publikacja nowego przepisu. Jak zawsze w przypadku nowości, warto dowiedzieć się o wadach, zaletach oraz warunkach, które określają aspekty prawno-użytkowe. Tytułowy instrument funkcjonuje już w tak zwanych kasach wirtualnych w sklepach internetowych, ale teraz będziemy mogli „pobierać” e-paragony w stacjonarnych sieciach handlowych.
E-paragon w kasach fiskalnych uregulowany w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii czeka na opublikowanie. Jak działa nowe rozwiązanie i o czym warto pamiętać?
Nowy dowód osobisty z biometrią. Niezbędne skanery linii papilarnych trafiły do polskich urzędników
Każdy zakup w sklepie stacjonarnym musi zostać „przypieczętowany” otrzymaniem od sprzedawcy dowodu zakupu, czyli paragonu. Sęk w tym, że aktualne przepisy określają, iż musi to być fizyczny dokument. Dla przedsiębiorców oznacza to koszty i utrudnienia dotyczące obsługi urządzenia i materiałów eksploatacyjnych. Sam papierowy paragon jest natomiast nietrwały i łatwo go zgubić lub zniszczyć. Według Pawła Szewczyka, wiceprezesa zarządu merce.com tradycyjna forma dowodu zakupu hamuje innowacje. Potencjalne sklepy samoobsługowe muszą obmyślać plan awaryjny na wypadek zacięcia się taśmy na paragony. Cyfryzacja, z którą wiąże się wdrożeniem usługi e-paragonu otworzy drogę do rozwoju. Klient będzie mógł bowiem zdecydować o wyborze formatu paragonu.
Apple iPhone 14 otworzy nowy rozdział w historii firmy. Nie przekreśla to jednak sensu zakupu iPhone’a 13
Tutaj dochodzimy do interesującej kwestii. Otóż format e-paragonu nie będzie narzucony z góry. Nie, w ujęciu prawnym. Tym samym sprzedawcy będą mogli wydawać dowody zakupu w formie SMS-a, wiadomości e-mail lub poprzez dedykowane aplikacje. Choć brzmi to przyszłościowo, nowe rozwiązanie wiąże się z pewną, czysto teoretyczną, lecz realną niedogodnością. Sklepy mogą próbować przymuszać „zakupowiczów” do rejestracji na platformach lojalnościowych, w których będą przechowywane e-paragony. Z zalążkiem takiej sytuacji mamy miejsce już dziś. Jeśli rządzący nie określą z góry szczegółowych zasad, dojdzie do swego rodzaju autoregulacji. Sam przepis ujęty w rozporządzeniu wejdzie w życie dzień po jego opublikowaniu.
Powiązane publikacje

Lip-Bu Tan odwiedził siedzibę Intela w Santa Clara. Czy faktycznie nadchodzą strategiczne zmiany?
30
Huawei i inne chińskie firmy na celowniku FCC. Amerykańskie władze podejrzewają obchodzenie zakazu
12
Szykuje się największe przejęcie w historii Alphabet. Startup Wiz może zostać wchłonięty za kilkadziesiąt miliardów dolarów
8
Intel mianował nowego dyrektora generalnego. Stanowisko Pata Gelsingera przejmuje doświadczony pracownik
35