Dzisiejsze chatboty są dalekie od prawdziwej sztucznej inteligencji. System od OpenAI umieścił je na pierwszym poziomie
Mimo że chatbot ChatGPT, który ukazał się w listopadzie 2022 roku, uważany jest za początek rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją, to zarówno jemu, jak i pozostałym rozwiązaniom opierającym się na dużych modelach językowych (LLM) wciąż wiele brakuje, aby określać ich tym mianem. OpenAI stworzyło wewnętrzny system, który określa możliwości modeli AI poprzez konkretne poziomy. Do osiągnięcia prawdziwej sztucznej inteligencji (AGI) pozostała jeszcze daleka droga.
OpenAI stworzyło specjalny system, który klasyfikuje duże modele językowe. Ma on za zadanie określić, jak daleko jest dany wariant od osiągnięcia AGI. Najbardziej zaawansowany model firmy jest dopiero na pierwszym poziomie.
ChatGPT zdradził kilka zasad, jakimi musi się kierować. Dotyczą one również generowania obrazów przez model DALL-E 3
Do całego systemu, który klasyfikuje duże modele językowe, pracownicy firmy OpenAI otrzymali dostęp stosunkowo niedawno. Z materiału od agencji prasowej Bloomberg można się dowiedzieć, że są plany, aby udostępnić system dla inwestorów i osób spoza przedsiębiorstwa, natomiast nie padła żadna data. Ta wewnętrzna skala, na końcu której duże modele językowe mają osiągnąć poziom AGI, opiera się na pięciu poziomach. Według OpenAI aktualne chatboty są na poziomie pierwszym, choć firma zbliża się do osiągnięcia drugiego. Początkowy poziom określa sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowy z ludźmi w naturalny sposób. Z kolei drugi to system, który może rozwiązywać problemy na poziomie człowieka ze stopniem naukowym.
Sztuczna inteligencja od Microsoftu podrobi dowolny głos wraz z jego emocjami. VALL-E 2 potrzebuje tylko kilkusekundowej próbki
Trzeci poziom określa agentów, którzy mogą podejmować działania dla użytkownika. Poziom czwarty to sztuczna inteligencja, która jest w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania. Ostatni piąty poziom to AGI, czyli sztuczna inteligencja mogąca wykonywać pracę całych organizacji. Samo OpenAI opisało AGI jako "wysoce autonomiczny system, który przewyższa człowieka w najbardziej wartościowych ekonomicznie zadaniach". Zanim jednak ludzkość dojdzie do tego poziomu, upłynnione zostaną miliardy dolarów i minie jeszcze sporo czasu. Jednak dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, uważa, że sztuczna inteligencja na najwyższym z opisywanych poziomów stanie się rzeczywistością "za 5 lat lub nieco dłużej" - słowa wypowiedziane w październiku 2023 roku.
Powiązane publikacje

Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
25
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78
OpenAI prezentuje GPT-4.1 Mini i Nano, oferujące większy kontekst, lepsze kodowanie i niższe koszty dla deweloperów
10
Google Chrome 136 eliminuje 23-letnią lukę umożliwiającą śledzenie historii przeglądania przez strony internetowe użytkowników
7