Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu
Internet to miejsce, w którym znaleźć możemy obecnie wiele przydatnych informacji, poszerzyć swoją wiedzę, dokonać zakupów, a nawet umówić się na randkę. Jego powstanie zmieniło nie do poznania nasze życie, a także sposób postrzegania świata przez osoby młodsze, które urodziły się już po tych ogromnych zmianach i które wychowują się, znając Internet tak dobrze, jak świat wokoło. Bywa jednak i tak, że w Internecie natknąć się można na różnego rodzaju niebezpieczeństwa: oszustwa, fałszerstwa, wirusy, stalking, a także innego rodzaju nadużycia. Właśnie ze względu na te kwestie i chęć zadbania o bezpieczeństwo młodych użytkowników dziś obchodzimy święto nazywane Dniem Bezpiecznego Internetu. Warto zdawać sobie sprawę ze wspomnianych zagrożeń.
Internet to nie tylko wielkie możliwości, ale i odpowiedzialność - podczas korzystania z niego nie możemy zapominać o bezpieczeństwie.
Święto jest efektem inicjatywy Komisji Europejskiej, która postanowiła zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa użytkowników korzystających z Internetu – nikt nie jest bowiem w stanie zapewnić stuprocentowego bezpieczeństwa, a już sama świadomość istniejących zagrożeń może nas uchronić przed większością z nich. Z tej okazji zachęca się szkoły, instytucje pozarządowe i firmy do promowania bezpiecznego poruszania się po globalnej Sieci i zwracania uwagi na naruszenia. W tym roku dzień ten obchodzimy pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”, co ma zaznaczyć, że sami również mamy ogromny wpływ na kształt wirtualnej rzeczywistości – to tylko od nas zależy, czy fora internetowe i sieci społecznościowe będą pełne wyważonych wypowiedzi, czy jednak nienawiści, to od nas zależy poszanowanie praw autorskich.
Z tej okazji pewne inicjatywy powoli uruchamiają także duże firmy internetowe. Google postanowiło po raz kolejny uruchomić akcję rozdawania dodatkowych 2 GB do Dysku Google dla każdego użytkownika, który sprawdzi ustawienia zabezpieczeń swojego konta i skonfiguruje wszystkie wymagane opcje. Oferta jest ciekawa, ale pamiętajmy, że w takim przypadku należy podać m.in. numer telefonu i pomocniczy adres e-mail stosowany do powiadamiania i ewentualnego przywracania dostępu. Oprócz tego użytkownik sprawdza urządzania przypisane do konta, podłączone aplikacje i ich uprawnienia, a także listę wygenerowanych haseł i ustawienia weryfikacji dwuetapowej wykorzystywanej do zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa podczas logowania w niezaufanych miejscach.
Zabezpiecz Windows bez ponoszenia dodatkowych kosztów - Poradnik
Z okazji tego właśnie dnia zachęcamy do przyjrzenia się kwestii bezpieczeństwa i poświecenia mu choćby kilku minut – jeżeli jakaś usługa oferuje weryfikację dwuetapową podczas logowania (np. konta Google, Microsoft, Dropbox, Facebook), korzystajmy z niej. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zrezygnujmy z wtyczek do obsługi Flasha, a także Javy, ponieważ odpowiadają one za większość infekcji dokonywanych na komputerach osobistych. Nie zapominajmy również o tym, aby nie podawać swoich danych osobowych ani numeru telefonu na stronach, które są w jakiś sposób podejrzane (np. brak szyfrowania). Wbrew pozorom, do zapewnienia sobie bezpieczeństwa wcale nie potrzebujemy drogich i zaawansowanych narzędzi. Wystarczy chwila uwagi. Z okazji święta życzymy Wam niczego innego jak tylko bezpiecznego Internetu.