Dysk Google doczekał się zaawansowanej wyszukiwarki
Internetowe magazyny danych zdobywają coraz większą popularność – służą zarówno do dzielenia się poszczególnymi plikami z innymi osobami, jak i wykonywania kopii zapasowej. Coraz pojemniejsze chmury umożliwiają przerzucenie na zdalne serwery niektórych archiwalnych danych, których nie potrzebujemy na komputerze. Dzięki temu oszczędzamy miejsce i np. możemy szybciej pozwolić sobie na zakup szybkiego dysku SSD. Problemem jest jednak wciąż wyszukiwanie danych w takich sieciowych zbiorowiskach. Interfejs rzadko kiedy oferuje nam tyle opcji, co lokalna wyszukiwarka. Firma Google najwyraźniej w końcu zauważyła ten problem, bo znacznie zwiększyła opcję wyszukiwarki dostępnej w ramach usługi Dysk Google. Zmiany są widoczne nie tylko w jej wersji webowej, ale także na aplikacjach mobilnych.
Chmura do tej pory nie oferowała zaawansowanego wyszukiwania.
Wyszukiwarka była co prawda dostępna od dawna, ale nie pozwalała ona na dokładne filtrowanie wyników – biorąc pod uwagę, że Google odpowiada za stworzenie największej wyszukiwarki świata, wydaje się to nieco dziwne. Teraz na szczęście możemy już z niej skorzystać. Wystarczy przejść do paska wyszukiwania i wybrać opcję zaawansowane. W niewielkim okienku możemy określać typ pliku (np. zdjęcia, pliki PDF, archiwa, dokumenty), datę ostatniej modyfikacji, włącznie z niestandardowym zakresem, część nazwy, a także wyrazy, jakie znajdują się w pliku. Dzięki temu możemy wyszukiwać pliki, nawet mając jedynie szczątkowe pojęcie o ich dokładnej zawartości.
Kolejne opcje dotyczą właściciela, czyli danych udostępnionych dla nas, a także tych, które udostępniliśmy sami komuś innemu (np. określonej osobie). Wyszukiwarka umożliwia także sprawdzanie tylko niektórych plików tj. tych oznaczonych gwiazdką lub przeniesionych do kosza. Podobne opcje wyszukiwania znajdziemy także w wersjach mobilnych. Te są oczywiście zaprezentowane w nieco innej formie – poszczególne opcje podzielono na osobne kategorie, abyśmy mogli wygodniej wprowadzać kryteria także na niewielkich ekranach dotykowych.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57