Domózgowe chipy dla ludzi już w przyszłym roku. Elon Musk chce, abyśmy łatwiej komunikowali się ze sprzętem elektronicznym
Elon Musk to postać, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Nie można mu jednak odmówić pomysłowości i wizjonerstwa, które sukcesywnie urzeczywistnia. Jednym z bardziej kontrowersyjnych planów miliardera było stworzenie interfejsu komputer-mózg, dzięki któremu zwłaszcza niepełnosprawne osoby, mogłyby lepiej integrować się z otoczeniem. Pierwsze oficjalne zapowiedzi takiego interfejsu, nad którym pracuje Neuralink, miało miejsce przed trzema laty. Dwa lata później Musk zaprezentował działanie interfejsu komputer-mózg na świni, a potem na małpie. Obecnie miliarder oznajmia, że pierwsze mikroporocesory w ludzkich mózgach pojawią się już w przyszłym roku.
Elon Musk zapowiada, że już w przyszłym roku pierwsi ludzie będą mogli otrzymać domózgowy chip, aby myślami komunikować się z komputerami.
Tesla Bot – humanoidalny robot, nad którym pracuje Elon Musk. Ma być przyjazny, ale i ewentualnie dać się obezwładnić
Elon Musk zapowiedział, że jego firma wszczepi ludziom pierwsze mikroprocesory mózgowe już w przyszłym roku. Rozwiązanie to - w wielkim skrócie - umożliwi komunikację człowieka z urządzeniami technicznymi poprzez wydawanie komend prosto z głowy. W literaturze sci-fi nazywano to niekiedy komendo-myślami, ale w tym przypadku nie mamy już do czynienia z science fiction, a z czystym science. Pierwszymi osobami, które będą mogły otrzymać chipy będą osoby z poważnymi urazami rdzenia kręgowego. Poniżej przypominamy wideo, na którym makak gra w Ponga bez użycia rąk, a jedynie za pomocą komendo-myśli.
Neuralink: Małpa grająca w Ponga bez użycia rąk. Mózg dziewięcioletniego zwierzęcia zastąpił tradycyjne kontrolery
"Mam nadzieję, że już w przyszłym roku chip pojawi się u pierwszych ludzi, cierpiących na poważne urazy rdzenia kręgowego" - powiedział Elon Musk, podczas szczytu CEO Council Summit, organizowanego przez The Wall Street Journal. Miliarder wyjaśnia, że implant mózgowy komunikuje się obecnie z komórkami mózgowymi za pomocą 1024 mikroelektrod, a sygnały transmitowane są do komputera dzięki łączności Bluetooth. Musk na tym oczywiście nie poprzestaje, pracując nad rozwiązaniem, które będzie w stanie przekazywać większą ilość danych. Wówczas usprawni to także odwróconą komunikację, a więc dokonywanie pożądanych zmian w mózgu człowieka poprzez "wgrywanie" ich z poziomu komputera.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4