DJI - Tym razem na czarną listę Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych trafia chiński potentat branży dronów
Choć wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych są już przesądzone, to urzędujący do ostatniej chwili Donald Trump najwyraźniej goni co tchu z kolejnymi sankcjami nałożonymi na kolejne chińskie przedsiębiorstwa. Po tym jak obecny prezydent USA mocno utrudnił funkcjonowanie i rozwój marki Huawei (która mimo wszystko radzi sobie zaskakująco dobrze), przyszedł czas na DJI - świetnie nam znanego potentata w branży dronów. Co oznaczają sankcje wobec DJI? To, że owej marce nie wolno dostarczać amerykańskich podzespołów ani licencjonować jej technologii. Producent dronów znalazł się na wspomnianej czarnej liście gdyż jest podejrzany o powiązania z chińskim rządem.
DJI wylądowało na czarnej liście Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że owej marce nie wolno dostarczać amerykańskich podzespołów ani licencjonować jej technologii.
SMIC może trafić na czarną listę Departamentu Handlu USA
Marka DJI jest jednym z największych na świecie producentów dronów, znanych powszechnie także w naszym kraju. Drony owej firmy wykorzystywane są do różnych zastosowań – w amatorskim kręceniu filmów z powietrza, ale także w profesjonalnych systemach nadzoru. Zarzuty stawiane przedsiębiorstwu dotyczą łamania praw człowieka przez chińskie władze - drony i inne urządzenia DJI są mianowicie wykorzystywane np. w celu inwigilowania ludności ujgurskiej w prowincji Sinciang (Xinjiang). Sprawa jest dość świeża, dlatego nie wiadomo, czy w tym przypadku możemy spodziewać się jakichś wyjątków umożliwiających współpracę DJI z częścią amerykańskich firm.
Wideo: Gimbal DJI Ronin-S - marzenie każdego filmowca
Wiadomo jednak natomiast że władze USA obawiają się używania chińskich dronów na terenie swego kraju. Departament Spraw Wewnętrznych zapowiedział wstrzymanie użytkowania własnej floty dronów wyprodukowanych w Chinach, w celu sprawdzenia czy nie mogą one być wykorzystywane do szpiegowania. Obecnie do użytku rządowego dopuszczone są wyłącznie drony marki Parrot, które uzyskały certyfikat Departamentu Obrony. W październiku tego roku Departament Sprawiedliwości zakazał też kupowania ze środków federalnych dronów wyprodukowanych poza granicą USA.
Powiązane publikacje

Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
57
Intel przedstawia wyniki za Q1 2025. Stabilne przychody, ambitna restrukturyzacja, a także niepokojące prognozy
21
USA grożą deportacją w reklamach na YouTube. Meksyk odpowiada nowym prawem. Co dalej z relacjami obydwu krajów?
32
Netflix planuje osiągnąć wycenę 1 biliona dolarów do 2030 roku. Ambitne cele i strategia rozwoju poza streamingiem
19