Diamentowe szkło Akhan Miraj NCD zastąpi Gorilla Glass?
Chyba każdy, kto choć trochę jest obeznany w tematyce smartfonów, słyszał o Corning Gorilla Glass. Jest to specyficzna odmiana szkła wykonanego z alkalicznego glinokrzemianu, która wzmocniona jest przez roztwór azotanu potasu, a następnie po utwardzeniu dodatkowo podbudowana dużymi jonami sodu. W wyniku takich procesów otrzymywany jest materiał cechujący się wysoką odpornością na zarysowania oraz pęknięcia, który znajduje zastosowanie nie tylko w nowoczesnych telefonach, lecz także innych urządzeniach z ekranami - coraz częściej spotyka się telewizory czy laptopy z wyświetlaczami pokrytymi warstwą Gorilla Glass. Nie jest to jednak materiał idealny, o czym zapewne niektórzy z Was mieli nieszczęście się przekonać. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że producenci chcąc uatrakcyjnić swoją ofertę, zaczną korzystać z nowego, bardziej wytrzymałego materiału, w dodatku stosunkowo taniego w produkcji - mowa o diamentowym szkle.
Szkło Akhan Miraj NCD jest nawet do 3,5 razy bardziej wytrzymałe na złamanie oraz nawet do 7 razy odporniejsze na zarysowania od popularnego Gorilla Glass.
Niektóre urządzenia klasy premium co prawda posiadają jeszcze lepszą warstwę ochronną, mianowicie szkło szafirowe, jednak przy najnowszym wynalazku firmy Akhan Semiconductor traci ono nieco na znaczeniu. Według przedstawicieli przedsiębiorstwa, opracowane przez nich szkło diamentowe o nazwie Akhan Miraj NCD jest nawet do 3,5 razy bardziej wytrzymałe na złamanie oraz nawet do 7 razy odporniejsze na zarysowania od Gorilla Glass. W gruncie rzeczy nie ma w tym nic dziwnego - w przyrodzie to w końcu diament jest uznawany za najtrwalszy materiał. Nowe szkło ma być stosunkowo tanie w produkcji (przynajmniej w porównaniu do szkła szafirowego) - wszystko przez to, że proces tworzenia syntetycznych diamentów został opracowany i zoptymalizowany już dawno temu, a nakładana warstwa diamentu jest niezwykle cienka, o ok. 800 razy cieńsza niż warstwa pokrywająca Gorilla Glass 5.
Jak prezentuje się nowo opracowany materiał, widać na obrazku powyżej. Łatwo też dostrzec, że jest on dosyć elastyczny, a ponadto - według zapewnień producenta - udało się wyeliminować w nim zbędne odbicia światła. Diamentowe szkło zapowiada się zatem bardzo obiecująco, ale kiedy faktycznie pojawi się ekranach znanych nam urządzeń? Niestety, raczej nieprędko - Akhan Semiconductor dopiero za rok będzie mógł rozpocząć masową produkcję nowego szkła, a więc do tego czasu raczej niewiele się zmieni na rynku. Trwają też poszukiwania chętnych na zakup licencji, dzięki czemu materiał mógłby być produkowany przez inne przedsiębiorstwa. Niemniej, na tanie smartfony pokryte diamentowym szkłem musimy jeszcze długo poczekać.
Powiązane publikacje

IBM patentuje druk 4D, wykorzystujący materiały z pamięcią kształtu oraz algorytmy sztucznej inteligencji
19
Roboty pracujące w sortowni paczek? Figure przedstawia możliwości ulepszonego modelu VLA o nazwie Helix
53
Microsoft przedstawia układ kwantowy Majorana 1. Krok w stronę miliona kubitów na chipie, który otwiera drzwi do ery kwantowej
68
Helix sprawi, że roboty humanoidalne staną się lepsze. Nowy model AI umożliwia im pracę z obiektami, których nigdy nie widziały
21