Dell wraca na giełdę w Nowym Jorku po pięciu latach przerwy
Firma Dell Technologies powróciła na giełdę w Nowym Jorku. Notowania na nowojorskiej giełdzie zakończyły tym samym ten pięcioletni okres, podczas którego pionier komputerów PC, Michael Dell i jego partner w interesach Silver Lake, wykorzystali pożyczki i przeprowadzili restrukturyzację firmy. M. Dell założył firmę Dell będąc studentem University of Texas prawie 30 lat wcześniej. Zrezygnował z Wall Street w 2013 roku, wykupując udziały w swojej firmie warte 24 miliardy dolarów. Oskarżył wówczas akcjonariuszy o brak cierpliwości do długoterminowych inwestycji, których potrzebował jego firma, przechodząc z producenta komputerów PC do szerokiego spektrum nowoczesnych usług IT.
Dell jest jedną z największych korporacji technologicznych na świecie, zatrudniającą ponad 103 300 osób w różnych krajach. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela
Dell był swego czasu królem komputerów i laptopów. Jej działania były modelem innowacji na początku XXI wieku. Stworzyła między innymi wraz z azjatyckimi partnerami udany łańcuch dostaw, umożliwiała konfigurowanie i zamawianie PC przez internet. Po gwałtownym spadku sprzedaży w 2013 r. Dell został jednak wycofany z rynku akcji. Restrukturyzacja firmy, z większym naciskiem na rozwój chmury, przygotowania do rynku Internetu Rzeczy, przyniosła jednak w ostatnim czasie poprawę sytuacji przedsiębiorstwa. Podobnie jak Microsoft, Dell odkrył, że przechowywanie danych i inne usługi w chmurze mogą być bardzo atrakcyjnym rynkiem.
Test Dell Inspiron 5577 - laptop z kartą GeForce GTX 1050
Na otwarciu pierwszej sesji akcje Dell kosztowały 46 USD, notując wycenę rynkową na 16 miliardów dolarów. Dell poinformował o 15 procentowym wzroście przychodów w ostatnim kwartale 2018 roku i zapowiedział, że w 2019 r. zwiększy planowane przychody do 92 mld USD. Obecnie firma posiada 17 procentowy udziału w globalnym rynku PC. Jej głównymi rywalami są HP Inc z 23 procentowym udziałem i Lenovo Group Ltd - 21 procent. Dell to amerykańska międzynarodowa korporacja z siedzibą w Round Rock w stanie Teksas, która opracowuje, sprzedaje, obsługuje komputery oraz powiązane produkty i usługi. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska założyciela - Michaela Della. Jest ona jedną z największych korporacji technologicznych na świecie, zatrudniającą ponad 103 300 osób w różnych krajach.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4