Dekoder Dav1d i kodek AV1 wkrótce będą zintegrowane w Firefox
Trwają prace nad szerokim zastosowaniem kodeka AV1. Wszystko wskazuje na to, że gotowy jest już także referencyjny dekoder. Dav1d obejmuje teraz całą specyfikację dla AV1. Ponadto dekoder powinien być nawet o 400 procent szybszy niż początkowy dekoder opracowany przez AOMedia. Według twórcy nowego oprogramowania, dekoder i kodek AV1 są gotowe i mogą zostać zintegrowane z Firefoxem już na początku przyszłego roku. Przypomnijmy, że na poczatku tego miesiąca firma Microsoft wydała po cichu rozszerzenie AV1 Video Extention dla systemu Windows 10 w sklepie Microsoft. "Dav1d jest bardzo szybki, Dav1d jest prawie gotowy, Dav1d jest fajny" - Jean-Baptiste Kempf, główny programista projektu.
Dav1d jest przede wszystkim niezwykle wydajny na procesorach z rozszerzeniem listy rozkazów AVX2
AOMedia Video 1 (AV1) to otwarty, bezpłatny format kodowania wideo przeznaczony do transmisji wideo przez Internet. Jest rozwijany przez Alliance for Open Media (AOMedia), konsorcjum firm z branży półprzewodników, dostawców wideo na żądanie i twórców przeglądarek internetowych, założone w 2015 roku. W skład konsorcjum wchodzą między innymi Google, Facebook, Netflix, Amazon, Microsoft, Mozilla. Grupa robocza składa się z programistów pracujący na co dzień z VideoLAN, VLC i FFmpeg. AV1 ma zastąpić swojego poprzednika VP9 i konkurować z HEVC / H.265 z Moving Picture Experts Group. AV1 może być nawet o 20 procent wydajniejszy niż kodek HEVC, a do tego licencja na jest całkowicie darmowa. Tymczasem licencje HEVC są bardzo drogie.
Apple zabiera się za produkcję filmów razem ze studiem A24
Dav1d został stworzony przez twórców VLC Player i społeczności VideoLAN i FFmpeg, ponieważ dekoder referencyjny dostarczony przez AOMedia działał zbyt wolno. Celem programistów było stworzenie referencyjnego zoptymalizowanego dekodera dla AV1, który byłby niewielki, tak szybki, jak to możliwe, wieloplatformowy i oparty na kodzie open-source. Program ma dopiero dwa miesiące. Dav1d jest przede wszystkim niezwykle wydajny na procesorach z rozszerzeniem listy rozkazów AVX2. Twórcy pracują nad optymalizacjami SSE i ARM, które zostaną zakończone w ciągu kilku następnych tygodni.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4