Darmowe narzędzie do rozpoznawania ransomware od Bitdefender
Żyjemy w bardzo "ciekawych" czasach, jeśli chodzi o kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Postępująca informatyzacja wszelkich instytucji oraz usług oraz infrastruktura pozwalająca na błyskawiczne rozprzestrzenianie się wszelkich danych sprawiają, że świat jest jak nigdy dotąd podatny na zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania. Żeby było mało, to współczesne wirusy także nie poprzestają już na wyświetlaniu zabawnego komunikatu na monitorze ofiary, a potrafią wyrządzić szkody o wiele większe. Najpoważniejszym zagrożeniem ostatnich miesięcy bez wątpienia stały się programy typu ransomware, które szyfrują dane na komputerze ofiary chcąc wymusić na niej zapłatę (często niemałego) okupu. Firma Bitdefender dostrzegając ten problem przygotowała narzędzie mające pomóc ofiarom tego typu ataków - Bitdefender Ransomware Recognition Tool (w skrócie BRR).
Bitdefender Ransomware Recognition Tool pozwoli na zidentyfikowanie jakim ransomware zostaliśmy zaatakowani oraz dostarczy narzędzie do odszyfrowania danych, jeśli tylko jest dostępne.
BRR nie ma na celu zabezpieczyć naszego komputera przed atakiem typu ransomware, ponieważ tę funkcję spełnia oprogramowanie antywirusowe, które coraz lepiej (w każdym razie teoretycznie) radzi sobie z tego rodzaju zagrożeniami. Zamiast tego nowe narzędzie od Bitdefender przeznaczone jest dla nieszczęśników, których komputery zostały już zainfekowane, a dane zakodowane. Pozwala ono na rozpoznanie z jakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem mamy do czynienia na podstawie próbki zaszyfrowanych danych oraz notki z żądaniem okupu, dzięki czemu można podjąć odpowiednie działania. Jeśli dla danego ransomware został opracowany program umożliwiający odszyfrowanie danych, to BRR pozwoli także na jego pobranie.
Ransomware Petya atakuje! Sparaliżowane pół Europy
Narzędzie dostępne jest za darmo na stronie Bitdefender. Czy może się przydać przeciętnemu użytkownikowi? Ano może, bo choć większość ataków typu ransomware skierowana jest przeciwko firmom i instytucjom, to jednak potencjalnie ryzyko zainfekowania prywatnego komputera nadal istnieje. Należy jednak liczyć się z tym, że nawet poprawna identyfikacja złośliwego oprogramowania nie gwarantuje w tym przypadku, że uda nam się odzyskać nasze dane. Podstawą w dalszym ciągu pozostaje odpowiednia profiaktyka, czyli m.in. regularne backupy, aktualizowanie oprogramowania czy unikanie podejrzanych maili, stron internetowych oraz publicznych sieci. Gdyby jednak komuś mimo tych środków ostrożności podwinęła się noga, to dobrze wiedzieć, że nowe narzędzie od Bitdefender może nam w takiej sytuacji pomóc.
Złośliwy ransomware WannaCry zbiera żniwo na całym świecie
Powiązane publikacje

Zorin OS 17.3 już dostępny. Dystrybucja porzuca Firefoksa, dodaje nowe funkcje i wsparcie dla układów NVIDIA GeForce RTX z serii 50
6
Microsoft 365 Copilot zyskuje nowe potężne narzędzia AI do zaawansowanych badań i analiz
18
SteamOS 3.8 na ASUS ROG Ally już działa. Pewien użytkownik konsoli wyprzedził oficjalne plany Valve
10
Więcej FPS w grach mobilnych? Dzięki technice Arm ASR to możliwe. Nadeszło AMD FSR dla smartfonów i innych urządzeń mobilnych
16