Czy grozi nam podatek od Internetu jak na Węgrzech?
Na Węgrzech trwa aktualnie wielka dyskusja na temat popularnej propozycji opodatkowania Internetu. Wspominaliśmy o tym, że rząd Węgier będzie chciał pobierać od użytkowników sieci podatek, który naliczany byłby na podstawie pobieranych z Internetu danych. Po ogłoszeniu tej propozycji internauci nie wytrzymali i postanowili wyjść na ulicę, serwując przy okazji kilka latających komputerów, które swoim zabójczym lotem powybijały nawet szyby. Parlament w związku z tym wydarzeniem postanowił ogłosić jakie poprawki będzie chciał wprowadzić do tej kontrowersyjnej ustawy. Ustawa będzie posiadać górne limity, po których przekroczeniu nie będzie już naliczany podatek. W przypadku osoby cywilnej ta graniczna kwota wynosiłaby 700 forintów (około 9,58 zł), zaś w przypadku firm ta stawka wynosiłaby 5000 forintów (około 68,40 zł).
Podmiotem zobowiązanym do uiszczenia tej opłaty jest dostawca sieci, więc jak wiadomo, te firmy będą musiały pobierać podatek od swoich użytkowników. Te informacje w żadnym jednak wypadku nie ostudziły gniewu internautom.
"Nowy podatek jest nieuzasadniony, absurdalny i sprzeczny, zmuszający Węgry do zawracania się na drodze rozwoju cyfrowego."
Te słowa wypowiedziała rada instytucji HET, która jest radą komunikacyjną obejmującą swym zasięgiem wszystkie firmy telekomunikacyjne. Jak jednak na ten podatek zapatruje się nasz rząd? Czy w tajemnicy już są przygotowywane odpowiednie ustawy nakazujące pobierać podatek od korzystania z sieci? Według informacji serwisu Dziennik Gazeta Prawna, Polska nie rozważa opodatkowania przesyłu danych na podobnych zasadach, jak to planują zrobić Węgrzy. Póki możemy zatem spać spokojnie. Będziemy na bieżąco monitorować tą sprawę i informować Was o kolejnych doniesieniach.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / The Wall Street Journal
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57