Cyfrowy Polsat zachęcał klientów do niebezpiecznych praktyk
Każdemu z nas czasem zdarzy się zapomnieć o czymś ważnym lub po prostu popełnić jakiś błąd, taka w końcu jest natura człowieka. Ważne jednak jak będziemy próbować wybrnąć z takiej sytuacji i czy postaramy się w przyszłości nie zrobić tego samego. Cóż, największa polska platforma satelitarna raczej nie spisała się na medal. Jedna z popularnych stron Cyfrowego Polsatu korzystała z nieaktualnego certyfikatu SSL, a zamiast przyznać się do winy i jak najszybciej pracować nad rozwiązaniem problemu, profil firmy na Facebooku sypał jak z rękawa wątpliwymi, niebezpiecznymi wręcz dla użytkownika poradami i dziwnymi "mądrościami". Między innymi sugerowano dodanie strony do wyjątków przeglądarki.
Po kilku dniach od zgłoszenia problemu Cyfrowy Polsat zreflektował się. Problem został rozwiązany, a użytkownicy przeproszeni za zaistniałą sytuację.
W Wielkiej Brytanii doszło do wycieku danych biometrycznych
Kilka dni temu, 15 sierpnia 2019, stronie Cyfrowego Polsatu w postaci "go.cyfrowypolsat.pl" wygasł certyfikat SSL. Nie jest to zjawisko w internecie rzadkie, a użytkownicy usługi zgłosili je firmie za pośrednictwem profilu Facebookowego. Jednak osoba odpowiedzialna za media społecznościowe zamiast podziękować za informacje i przekazać je wyżej do odpowiedniego działu, starała się "pomóc" klientom w dość pokraczny sposób. O ile rady o sprawdzenie czy problem występuję w innej przeglądarce czy na innym urządzeniu są jak najbardziej na miejscu, tak mówienie, by dodać stronę do wyjątków w przeglądarce czy wmawianie, że certyfikat leży po stronie użytkownika i przeglądarki zakrawają o absurd i mogą być szkodliwe.
Luki bezpieczeństwa w ponad 40 sterownikach wielu znanych firm
Certyfikat SSL nie jest niczym nowym, a dysponuje nimi niemalże każda strona w internecie, która przetwarza dane użytkowników (nawet gdy mowa o adresach e-mail do zapisania się do newslettera). To korzyść zarówno dla użytkownika, który ma pewność, że wprowadzane przez niego informacje są szyfrowane, jak i dla właściciela strony, która jest lepiej pozycjonowana w Google. Brak aktualnego certyfikatu zaś dla większości przeglądarek internetowych oznacza wyświetlanie użytkownikowi komunikatu, że strona WWW nie należy do bezpiecznych. Tak czy siak Cyfrowy Polsat poszedł po rozum do głowy, a dzisiaj na Facebooku pojawiły się przeprosiny za zaistniałą sytuację. Certyfikat został odnowiony. A my oczywiście radzimy w przyszłości, w przypadku podobnej sytuacji nie dodawać nigdy strony "do wyjątków".
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
14
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17