Rząd USA nałożył 5 mld kary dla Facebooka. Firma na tym zyskała
Skandal związany z firmą Cambridge Analytica wyszedł na jaw w zeszłym roku. Federalna Komisja Handlu od marca 2018 prowadziła śledztwo w sprawie nielegalnego wykorzystania danych z Facebooka przez polityczną agencję consultingową. Brytyjska firma Cambridge Analytica, która prowadziła kampanię prezydencką Donalda Trumpa weszła w posiadanie prywatnych danych 87 milionów użytkowników. Użyto do tego aplikacji służącej do quizu na Facebooku, wykorzystując lukę w API portalu, dzięki której Cambridge Analytica pozyskała prywatne dane osób, które wzięły udział w rzeczonym teście. Facebook zabrania sprzedawania danych uzyskanych w ten sposób, ale CA celowo zignorowało ten zapis regulaminu i dzięki temu prywatne informacje stały się politycznym towarem. Federalna Komisja Handlu nałożyła teraz 5 miliardów dolarów kary na Facebooka, ale paradoksalnie ten wyrok nie przyniósł firmie żadnych strat, a wręcz przeciwnie - tylko na nim zyskała.
Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebook 5 miliardów kary za niedopilnowanie bezpieczeństwa danych użytkowników. Amerykańska korporacja zamiast na tym stracić - zyskała dwukrotnie więcej na wartości rynkowej.
5 miliardów dolarów to w teorii ogromna kwota i najwyższa grzywna, jaką nałożyła FKH w swojej historii. Jednak tuż po ogłoszeniu wyroku w sprawie Facebooku, wartość akcji podskoczyła, a wraz z nią wartość majątku netto Marka Zuckerberga. Niemała w tym zasługa dobrej komunikacji pomiędzy amerykańską korporacją a jej inwestorami. Firma już wcześniej przewidywała podobne rozstrzygnięcie sprawy i odłożyła 3 miliardy dolarów na ugodę. Po werdykcie Federalnej Komisji Handlu, wartość rynkowa Facebooka wzrosła o 10,4 miliardów dolarów (1,81%). W samym 2018 roku Facebook odnotował zysk w wysokości 22 miliardów dolarów, a finansowa kara, jaką poniósł, jest ekwiwalentem miesięcznego dochodu firmy.
Facebook szkoli AI na prywatnych danych użytkowników
Członkowie Kongresu USA są przeciwni tej ugodzie, będąc zdania, że kara jest zbyt łagodna. David Ciciline, reprezentujący stan Rhode Island nazywa decyzję Komisji przedwczesnym "prezentem na gwiazdkę", a senator Richard Blumenthal uznał działania dotyczące Facebooka za "nieadekwatne" i "puste". Konsekwencje decyzji, jakie podjął organ amerykańskiego rządu nie mają jednak wyłącznie charakteru ekonomicznego. Od teraz Facebook prawdopodobnie będzie musiał dokumentować każdą decyzję biznesową odnośnie używania danych zanim wprowadzi nowe produkty. Ponadto Federalna Komisja Handlu zobowiąże amerykański koncern do monitorowania bezpieczeństwa aplikacji stron trzecich w odniesieniu do danych użytkowników. Ostatecznie działania FKH nie zmienią modelu biznesowego Facebooka, który nadal będzie mógł zbierać i sprzedawać informacje użytkowników stronom trzecim.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
15
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17