Dziesiątki milionów osób korzysta z niebezpiecznego hasła: 123456
Wiele witryn internetowych albo uświadamia użytkowników albo wręcz wymaga używania ciągu znaków zawierających określoną ich liczbę, wraz z symbolami specjalnymi. Wydawałoby się, że świadomość cyberbezpieczeństwa powinna wzrastać. Jednak jak wykazało najnowsze badanie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (oryg. NCSC) w Wielkiej Brytanii dziesiątki milionów osób korzystają z hasła „123456”. Raport NCSC został sporządzony we współpracy z australijskim ekspertem ds. bezpieczeństwa internetowego, Troyem Huntem. To autor popularnej witryny „Have I Been Pwned”, na której podejrzymy czy dane do naszego konta email wyciekły do sieci i jakie było tego źródło.
Aż 23,2 miliona kont z naruszonym bezpieczeństwem w sieci korzystało z hasła "123456". Ponadto sondaż NCSC wykazał, że jedynie 15% respondentów jest pewnych tego, że potrafi zabezpieczyć się w Internecie.
Według sprawozdania Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa na listach naruszonych kont, hasła z ciągiem znaków „123456” pojawiły się aż 23,2 miliona razy. Innymi najczęstszymi kombinacjami były „123456789”, „password”, „11111111” i „qwerty”. Generalnie można dojść do wniosku, że dominuje funkcjonalna prostota. Na przykład „zxcvbnm” to dolny rząd liter na klawiaturze, a pojawia się on w bazie danych Troya Hunta aż 575 tys. razy. Australijski ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa jako remedium poleca między innymi używanie menedżerów haseł, jak na przykład aplikacja 1Password. Ponadto zachęca także do używania weryfikacji dwuetapowej tam gdzie jest to możliwe. Oprócz tego, rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji “Notify me” na jego portalu haveibeenpwned.com. Wyśle ona powiadomienie dotyczące naszego emaila, jeśli pojawi się on na liście kont z naruszonym bezpieczeństwem.
W laptopach Huawei Matebook odkryto lukę bezpieczeństwa
NCSC przeprowadziło także sondaż na temat nawyków związanych z bezpieczeństwem w sieci. Aż 42% respondentów obawiało się tego, że padną ofiarą oszustwa finansowego w Internecie. Jedynie 15% badanych Brytyjczyków czuło się pewnych swoich umiejętności odnośnie adekwatnego zabezpieczenia siebie przed cyberatakami. Jako ciekawostkę BBC podaje, że w Wielkiej Brytanii jako imion użytkownicy używali najczęściej haseł: Ashley, Michael, Daniel, Jessica i Charlie. Jeśli chodzi o kluby piłkarskie – dominował Liverpool FC. W kwestii zespołów muzycznych – Blink 182. Zdaniem Troya Hunta unikanie sytuacji, w których ktoś mógłby odgadnąć nasze hasło jest punktem wyjścia do zadbania o cyberbezpieczeństwo.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
15
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17