Przewód Corsair ThermalProtect PCIe 5.1 600 W oferuje proste zabezpieczenie, które może uratować bardzo drogą kartę
Powracające problemy z topiącymi się wtyczkami 12VHPWR i późniejszymi 12V-2x6 miały już dostać spokojne zakończenie, ale rynek znów pokazuje, że temat nie zamknął się wraz z rewizją standardu. Corsair wchodzi więc nie z nową kartą ani zasilaczami, lecz z przewodem, który w razie kłopotów z przegrzewaniem się ma po prostu odciąć GPU. Brzmi to bardzo brutalnie, ale właśnie w tej brutalności tkwi sens całego pomysłu.
Corsair nie naprawia standardu 12V-2x6, tylko dokłada do niego bezpiecznik. Dla użytkownika to nie gwarancja świętego spokoju, ale rozsądna warstwa ochronna tam, gdzie jeden błąd potrafi kosztować fortunę.
ASRock ogłasza odświeżenie zasilaczy komputerowych z serii PRO. W pełni modularne PSU z certyfikatami Cybenetics Gold
Corsair nie próbuje opowiadać bajki o cudownym przewodzie, który rozwiąże wszystkie problemy złącza 12V-2x6. Pomysł jest dużo prostszy i dlatego brzmi sensownie. ThermalProtect to przewód PCIe 5.1 600 W z układem schowanym 30 mm od wtyku po stronie karty. Gdy czujnik stwierdzi nagrzanie do temperatury około 65 stopni Celsjusza, wysyła sygnał przez piny sense i karta gaśnie, zanim przegrzany styk zdąży naprawdę groźnie się rozgrzać. Zamiast stopionego plastiku i loterii z reklamacją użytkownik dostaje czarny ekran, jak również sygnał, że trzeba sprawdzić osadzenie wtyczki. Temat dobrze znany czytelnikom po materiałach o stopionych 12VHPWR wraca więc w dojrzalszej formie, czyli nie jako dyskusja o tym, czy problem istnieje, tylko jak ograniczyć jego skutki.
ASUS ROG Equalizer to nowy przewód 12V-2x6. Producent obiecuje niższe temperatury i równy rozkład prądu
Na tle konkurencji Corsair idzie drogą najprostszą. MSI przenosi ochronę do zasilacza i stawia na wykrywanie anomalii prądowych oraz alarmy, ASUS monitoruje obciążenie pin po pinie w wybranych kartach ROG Astral, a ASRock ma własny przewód z OTP, ale związany z konkretnymi seriami PSU. Corsair wygrywa kompatybilnością, bo jego przewód współpracuje z dowolnym zasilaczem mającym natywne złącza 12V-2x6. Jest jednak i haczyk. Czujnik nie siedzi w samym punkcie zapalnym, tylko kawałek dalej, więc reaguje na skutek, a nie na przyczynę. To raczej plaster niż lekarstwo. Długofalowo taki ruch mówi więcej o rynku niż o samym przewodzie. Producenci przestają ufać samemu standardowi i dokładają kolejne warstwy zabezpieczeń tam, gdzie kiedyś miało wystarczyć poprawne wpięcie przewodu.
Powiązane publikacje

ASRock ogłasza odświeżenie zasilaczy komputerowych z serii PRO. W pełni modularne PSU z certyfikatami Cybenetics Gold
11
ASUS ROG Equalizer to nowy przewód 12V-2x6. Producent obiecuje niższe temperatury i równy rozkład prądu
183
Oto be quiet! Dark Sweeper 1426W, czyli pierwszy na świecie zasilacz z wbudowanym robotem odkurzającym
19
Premiera zasilaczy be quiet! o mocy 1200 W z serii Power Zone 2 i Pure Power 13M z Cybenetics Platinum i 80 Plus Gold
11







![Przewód Corsair ThermalProtect PCIe 5.1 600 W oferuje proste zabezpieczenie, które może uratować bardzo drogą kartę [1]](/image/news/2026/04/29_przewod_corsair_thermalprotect_pcie_5_1_600_w_oferuje_proste_zabezpieczenie_ktore_moze_uratowac_bardzo_droga_karte_0.jpg)
![Przewód Corsair ThermalProtect PCIe 5.1 600 W oferuje proste zabezpieczenie, które może uratować bardzo drogą kartę [2]](/image/news/2026/04/29_przewod_corsair_thermalprotect_pcie_5_1_600_w_oferuje_proste_zabezpieczenie_ktore_moze_uratowac_bardzo_droga_karte_1.jpg)
![Przewód Corsair ThermalProtect PCIe 5.1 600 W oferuje proste zabezpieczenie, które może uratować bardzo drogą kartę [3]](/image/news/2026/04/29_przewod_corsair_thermalprotect_pcie_5_1_600_w_oferuje_proste_zabezpieczenie_ktore_moze_uratowac_bardzo_droga_karte_2.png)





