Corning Gorilla Glass z DX+ i Gorilla Glass z DX: Nowe szkła ochronne dla aparatów w smartfonach
Smartfonowa fotografia mobilna dokonała w ostatnich latach potężnego progresu. Dzisiejsze flagowce, a nawet modele ze średniej półki cenowej potrafią skutecznie zastąpić tradycyjny aparat cyfrowy. Oczywiście w czysto amatorskich zastosowaniach, choć nie jest to wyjątkiem. Niektóre okładki magazynów największych gazet świata, np. Time, zostały wykonane przy użyciu iPhone’a, który nie jest przecież królem fotograficznej czołówki. Niestety aparaty w urządzeniach mobilnych łatwo jest zarysować lub uszkodzić, co wpływa negatywnie na jakość zdjęć. Tutaj z pomocą przychodzi firma Corning, która już w 2018 roku zaprezentowała szkła Gorilla Glass z DX+ i Gorilla Glass z DX. Były one jednak przeznaczone dla smartwatchy. Dziś zapowiedziano kolejną generację komponentów, które tym razem trafią do smartfonów. W czym nowość jest lepsza od poprzednika i jakie urządzenia otrzymają DX i DX+ jako pierwsze?
Nowe szkło Corning Gorilla Glass z DX+ i Gorilla Glass z DX ochroni szkło aparatu w smartfonie przed uszkodzeniami. Dzięki maksymalizacji ilości przechwytywanego światła komponent nie wpłynie negatywnie na obraz.
Test Samsung Galaxy S20+: smartfon wzorowy. Czy to wystarczy?
Nowe szkła Corning Gorilla Glass z DX+ i Gorilla Glass z DX przepuszczają aż 98% światła otoczenia, czyli o 3% więcej od obiektywów z tradycyjnymi powłokami antyrefleksyjnymi. Większa transparentność i brak odblasków wpłyną znacząco na jakość obrazu prezentowanego na zdjęciach. Oczywiście wszystko przy zapewnieniu poziomu odporności na zarysowania charakterystycznego dla najnowszych generacji produktów Corning. Testy wykazały wytrzymałość na zarysowania z siłą do 4 kg, co tylko nieznacznie różni się od wytrzymałości szafiru. Skoro przy nim jesteśmy, warto dodać, że choć Apple wykorzystuje Gorilla Glass w ekranach, aparaty ochrania właśnie szkło szafirowe.
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Corning nie chwali się tym, które smartfony wykorzystają Gorilla Glass z DX+ i DX, natomiast wiemy już, że pierwszym klientem będzie południowokoreański gigant technologiczny – Samsung. Co z Apple? Tutaj sprawa nie jest oczywista, gdyż z jednej strony firma z Cupertino korzysta z realnie „wytrzymalszego” komponentu, z drugiej jednak inwestuje w Corning potężne środki finansowe. Jeśli uda się otrzymać rozsądnie wyceniony komponent, być może w kolejnych generacjach iPhone’ów nie uświadczymy już szkła szafirowego.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4