Ciekły metal w laptopach ASUS - firma odpowiada na pytania
W ubiegłym tygodniu firma ASUS zaprezentowała szereg nowych laptopów z rodziny Republic of Gamers (Zephyrus, Strix), które będą wykorzystywały procesory Intel Core 10 generacji o kodowej nazwie Comet Lake-H oraz odświeżone karty graficzne NVIDIA GeForce RTX SUPER (również z wariantami Max-Q Design). Przy premierze zapowiedziano także, iż wszystkie debiutujące notebooki będą miały domyślnie nałożony ciekły metal. Pod pierwotnym newsem dotyczącym tego zagadnienia pojawiło się sporo komentarzy oraz wątpliwości, zwłaszcza w kontekście braku ciekłego metalu dla laptopów ASUS wyposażonych w konkurencyjne układy AMD Ryzen serii 4000. Skontaktowaliśmy się z firmą ASUS i otrzymaliśmy kilka odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie.
Według firmy ASUS, brak ciekłego metalu dla modeli laptopów ROG Zephyrus G14 z układami AMD Ryzen serii 4000 jest związany przede wszystkim ze znacznie bardziej skomplikowaną budową APU.
ASUS fabrycznie nakłada ciekły metal w laptopach z serii ROG
Pierwszą kwestią, która budziła wątpliwości był brak decyzji o nałożeniu ciekłego metalu na urządzenia ASUS ROG Zephyrus G14, który bazuje na układach AMD Ryzen serii 4000, z 8-rdzeniowym i 16-wątkowym Ryzenem 7 4800H na czele. Tym bardziej, że wszystkie laptopy ROG z układami Intel Core 10 generacji mają domyślnie nałożony ciekły metal Thermal Grizzly Conductonaut. Okazuje się, że firma eksperymentowała z dodaniem ciekłego metalu i nadal nad tym pracuje, toteż jest szansa, że na pewnym etapie ROG Zephyrus G14 będzie oferowany z tym elementem. Problemem okazał się sam układ APU, którego bardziej skomplikowana budowa spowodowała problemy przy nakładaniu ciekłego metalu. Jest to powiązane z zastosowaniem wielu kondensatorów SMD, które umieszczono tuż przy głównym procesorze. Dla firmy wyzwaniem okazuje się odpowiednie wyizolowanie ciekłego metalu od kondensatorów tak aby poszczególne elementy nie stykały się ze sobą i oficjalnie to jest główna przyczyna tego, iż liquid metal nie znajdzie zastosowania w tym notebooku (przynajmniej na razie).
Kwestią sporną było także rzekome wysychanie ciekłego metalu w urządzeniach osiągających bardzo wysokie temperatury. Według informacji jaką uzyskaliśmy od Saschy Krohna (Senior Technical Marketing Manager ROG w firmie ASUS), na pierwszy rzut oka po dłuższym czasie użytkowania ciekły metal może wyglądać tak jakby się osuszał, podczas gdy w rzeczywistości może wchodzić w reakcje chemiczne z miedzią lub aluminium (w mniejszym stopniu z miedzią, dlatego układy chłodzenia bazują właśnie na miedzi), w wyniku którego ciekły metal zacznie wytwarzać coraz bardziej szorstką powierzchnię, a następnie utworzy coś co przypomina mikroskopijną gąbkę, która rozproszy się w stałym metalu. Aby maksymalnie ograniczyć to zjawisko, na radiatorach (w laptopach ASUS ROG) została nałożona warstwa niklu, która ma hamować cały proces. Ponadto firma ASUS razem z firmą Thermal Grizzly podkreślają, iż testy takiego połączenia są bardzo dobre i dobrze nałożony ciekły metal nie powinien ulegać degradacji przez okres minimum 5 lat jak nie dłużej.