Chiny inwestują w rozwój i badanie AI na uniwersytetach
Trwa globalny wyścig. Stawką jest najbardziej rozwinięta Sztuczna Inteligencja. Chiny traktują sprawę niezwykle wręcz poważnie. Uniwersytet Pekiński rozpoczyna budowę nowego miasteczka akademickiego, które koncentrować będzie się na sztucznej inteligencji (AI). Sztuczna inteligencja jest jednym z głównych tematów wielkiego planu "Made in China 2025", który ma sprawić, że Państwo środka będzie liderem w branży elektroniki i AI. Jest też jednym z powodów leżących u podstaw wojny handlowej Chiny - USA, ponieważ oba kraje walczą o przewagę technologiczną. Nie jest znana kwota inwestycji w Pekinie. Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA zainwestuje 1 mld dolarów w swój kampus AI.
Chiny mają w planach wybudowanie 50 wydziałów AI, instytucji badawczych i interdyscyplinarnych ośrodków badawczych.
Uniwersytet Pekiński rozpoczął już tę gigantyczną inwestycję. Nowe miasteczko akademickie znajdować się będzie w Changping, dzielnicy położonej na przedmieściach północno-zachodniego Pekinu. Kampus ma zająć powierzchnię prawie 128 boisk do piłki nożnej. Władze liczą, że nowa część uczelni mimo wszystko przyciągnie zdolnych młodych ludzi. Shuiping Qiu, sekretarz partii na Uniwersytecie Pekińskim, powiedział, że: "budowa i rozwój Kampusu Changping ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Uniwersytetu Pekińskiego. To ważna szansa i ważna platforma, która integruje rozwój wschodzących branż i przyciąga największe talenty z kraju i całego świata".
W Chinach wystąpił pierwszy raz prezenter stworzony przez AI
Chińskie Ministerstwo Edukacji wydało ostatnio raport "Plan działania na rzecz innowacyjności AI dla szkół wyższych i uniwersytetów", który został przekazany placówkom edukacji na wszystkich poziomach i instytucjom szkolnictwa wyższego. W planie zaproponowano utworzenie w Chinach 50 wydziałów AI, instytucji badawczych i interdyscyplinarnych ośrodków badawczych. Jak do tej pory 34 ośrodki uniwersyteckie w państwie Środka uruchomiły instytuty lub wydziały związane z Sztuczną Inteligencji. W czerwcu tego roku Uniwersytet Tsinghua otworzył dedykowane centrum badawcze AI, a Uniwersytet Tsinghua uruchomił Instytut Sztucznej Inteligencji.