Chiny bliskie uruchomienia własnej alternatywy dla nawigacji GPS
Wielkie mocarstwa i potęgi ekonomiczne chcą się masowo uniezależniać od technologii Zachodu. W Rosji tamtejszy rząd wydał niedawno nakaz preinstalowania rodzimego oprogramowania w sprzedawanych tam urządzeniach elektronicznych, a niedawno również przetestowano tam Runet, krajową alternatywę dla Internetu. Chiny natomiast chcą wyprzeć komponenty firm pokroju Intela, AMD czy NVIDII. Państwo Środka od dłuższego czasu pracowało również nad własnym rozwiązaniem nawigacyjnym, które zwie się Beidou Navigation Satellite System (w skrócie Beidou). Wkrótce zostanie sfinalizowana trzecia faza Beidou, którego historia sięga roku 2000. Jeśli chodzi o liczbę satelitów, będzie to największy system tego typu.
Chińskie Beidou będzie największym systemem satelitarnym. Trzecia faza projektu zostanie ukończona przed końcem pierwszej połowy 2020.
Beidou-3 może być trzecim, po GPS (USA) i GLONASS (Rosja) światowym systemem nawigacji satelitarnej. O planowanym ukończeniu trzeciej fazy Beidou poinformował dyrektor projektu Ran Chengqi na niedawnej konferencji prasowej. W chwili obecnej infrastruktura techniczna jest już gotowa, a nad Ziemią orbitują dwadzieścia dwa satelity. Przed czerwcem 2020 Chińczycy dołożą kolejne dwa, oficjalnie kończąc trzecią fazę projektu Beidou. W chwili obecnej, powołując się na dane Nikkei, 70% chińskich smartfonów jest zgodnych z Beidou, a w kolejce czeka 120 firm, które są gotowe na współpracę z Beidou. Co ciekawe, Beidou ma w założeniu służyć nie tylko Chinom, ale i całemu światu, dostarczając korzyści dla "całej ludzkości", jak to wzniośle ujął dyrektor projektu. Następna modernizacja Beidou planowana jest na 2035.
Chiny pozbędą się komponentów AMD, Intela i Nvidii do 2022 roku
Technologia satelitarna Beidou może być przydatna w połączeniu z 5G, a obecnie Chińczycy wykorzystują je do stworzenia 28-kilometrowego obszaru testowego dla autonomicznych pojazdów. Warto zaznaczyć, że dwadzieścia cztery satelity krążą po orbitach średnich, a łącznie projekt Beidou-3 obejmuje ich docelowo trzydzieści pięć (także w wyższych orbitach). Liczba ta przewyższa Amerykanów z GPS-em (obecnie mających trzydzieści satelitów). Jak komentuje Alexandra Stickings z Royal United Services Institute for Defense and Security Studies, w trakcie konfliktu USA mogłoby odciąć dostęp Chinom do GPS-u, a więc takie uniezależnienie ma duże znaczenie dla Państwa Środka. Ponadto system satelitarny Chin może pomóc temu mocarstwu w eksploracji kosmosu i działaniach w przestrzeni kosmicznej (Chiny chcą ukończyć stację orbitalną Tiangong do roku 2022).
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4