Chińska Ant Group osiąga przełom w sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu rodzimych układów półprzewodnikowych
Chińskie firmy technologiczne coraz skuteczniej uniezależniają się od zachodnich dostawców układów półprzewodnikowych. Najnowszym przykładem jest sukces Ant Group, która dzięki wykorzystaniu lokalnych chipów osiągnęła znaczące wyniki w trenowaniu modeli sztucznej inteligencji. Ta zmiana może mieć niebagatelne znaczenie nie tylko dla chińskiego rynku, ale również dla globalnej konkurencji technologicznej. Szczegóły tego przełomu przedstawiamy poniżej.
Zastosowanie rodzimych układów półprzewodnikowych w trenowaniu modeli AI pokazuje potencjał technologiczny Chin i ich rosnącą niezależność.
Uważaj na to, co kupujesz, jeśli ma związek ze sztuczną inteligencją. AI Pin wycofany, a zwrot pieniędzy nie przysługuje wszystkim
Chińska firma fintech Ant Group, wspierana przez technologicznego giganta Alibaba, ogłosiła znaczący sukces w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dzięki zastosowaniu rodzimych półprzewodników od takich firm jak Alibaba, a także Huawei, Ant Group udało się skutecznie wytrenować zaawansowane modele AI, osiągając wydajność porównywalną do popularnych układów NVIDIA H800. Co istotne, użycie krajowych półprzewodników pozwoliło na zmniejszenie kosztów całego procesu trenowania modeli sztucznej inteligencji aż o około 20%. To ogromny krok naprzód, szczególnie w obliczu globalnych ograniczeń eksportowych, które dotknęły m.in. chiński sektor technologiczny.
Era agentów AI coraz bliżej. Google prezentuje sztuczną inteligencję, która zautomatyzuje pracę w Google Chrome
Sukces Ant Group wpisuje się w szerszą strategię chińskich firm, które aktywnie dążą do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców półprzewodników. W obliczu zaostrzających się sankcji ze strony USA, a także innych państw zachodnich, lokalne firmy coraz częściej zwracają się ku krajowym alternatywom. Udane zastosowanie rodzimych chipów przez Ant Group pokazuje, że Chiny są coraz bliżej pełnej niezależności technologicznej w dziedzinie AI i półprzewodników. To istotne wydarzenie może przyspieszyć rozwój chińskiego sektora technologicznego i jednocześnie zwiększyć konkurencyjność tych firm na globalnym rynku.
Powiązane publikacje

TSMC zapowiada CoPoS i PLP. Znacząca ewolucja, która pozwoli uzyskać więcej miejsca dla chipów
21
PCI-SIG finalizuje specyfikację PCI Express 7.0. Interfejs przygotowany jest na potrzeby systemów AI i cloud computing
40
Naukowcy zbudowali robota, który gra w badmintona lepiej niż większość ludzi. Zobacz, co potrafi ANYmal‑D od ETH Zurich
37
Meta wydaje miliardy. Laboratorium SI, inwestycja w Scale AI i dążenie do wyjścia poza ograniczenia LLaMA
15