CES 2012: Płyta główna Asus Z9PE-D8 WorkStation dla dwóch SB-EP
Płyty główne z dwoma socketami dla procesorów nieczęsto goszczą w domowych komputerach stacjonarnych, bo choć konfiguracje z dwoma CPU otwierają szereg nowych możliwości przed ludźmi wykorzystującymi PC do pracy, to tracą sens w zastosowaniach służących rozrywce. Ponadto, znacznych rozmiarów płyty w pokaźnych obudowach rzadko sygnowane są logo mainstrem'owego producenta, zaś opisywany dziś Asus ostatni mariaż z takim rozwiązaniem miał za czasów LGA771, kiedy to w ofercie widniał model Z7S WS. Być może producent zauważywszy marketingowo-wizerunkowy zysk marki EVGA z faktu posiadania modelu SR-2, postanowił zaprezentować podobną płytę dla debiutujących nie tak dawno temu procesorów Sandy Bridge-E w wersji serwerowej dla podstawki LGA 2011.
Asus Z9PE-D8 WS to „mobas” dedykowany konkretnie procesorom Sandy Bridge-EP z rodziny Xeon E5, które pracować będą mogły w dwójkę dając zdaniem producenta olbrzymią moc zapalonym i wiecznie głodnym graczom (?). Jednakże płyta oferuje także siedem slotów PCI-Express x16 gdyby ktoś był naprawdę rządny niesamowitych wrażeń w grach albo raczej potrzebował mocy obliczeniowej i możliwości takich konstrukcji jak Tesla, Quadro czy FirePro. Wypada jednak zaznaczyć, że niebieskie sloty to pełnoprawne szesnastki, a przedzielające je trzy w kolorze czarnym to elektryczne ósemk. Przy okazji widać na plecach dwa backplate i porządne mocowania radiatorów sekcji zasilania. Obok procesorów zlokalizowano po dwa sloty pamięci RAM na każdą ze stron, co daje łącznie osiem banków pamięci DDR3. Na PCB umieszczono także dwa 8-pinowe złącza EPS zasilające procesory, standardowe ATX 24-pin i pojedynczego molexa wspomagającego zapewne PCI-Express trzeciej generacji. Standardowo prawy dolny róg poświęcono portom SATA, których jest raptem dziesięć. Stosunkowo ubogo prezentuje się także tylny panel I/O oferujący między innymi jedynie dwa USB w standardzie 3.0 co zapewne wynika z ograniczenia linii na i tak przesyconej płytce drukowanej.
Źródło: VR-Zone
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37