Ceny pamięci RAM mają pójść w górę. Wyraźnych podwyżek należy spodziewać się od drugiego kwartału 2021 roku
Niedawno wspominaliśmy, że firma analityczna Trendforce przewiduje podwyżki cen pamięci NAND flash o maksymalnie 10% w nadchodzącym kwartale bieżącego roku. Tym samym kwoty, jakie zapłacimy za między innymi nośniki SSD, miałyby wrócić do tych, które wydawaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu, przed ostatnimi obniżkami. Wygląda na to, że sytuacja podobnie będzie wyglądać z pamięciami DRAM, które również taniały pod koniec ubiegłego roku i miały tanieć na początku 2021 roku. Tak wynika z najnowszego raportu tej samej firmy badawczej. Niestety, wzrost cen pamięci RAM lub podzespołów wykorzystujących kości DRAM może sięgnąć nawet 20% - taki jest przynajmniej najgorszy scenariusz, obejmujący wyłącznie pojedynczy kwartał.
Idą podwyżki cen pamięci DRAM – raport firmy analitycznej Trendforce, która zapowiedziała ostatnio wzrosty cen nośników SSD, sugeruje, że wkrótce należy spodziewać się podwyższenia cen pamięci RAM nawet do 20%.
Pamięci NAND flash mają niedługo podrożeć. Ceny nośników SSD wzrosną w drugim kwartale 2021 roku
Według raportu firmy TrendForce, która specjalizuje się w badaniu rynku technologicznego, ceny kontraktowe pamięci DRAM mają wzrosnąć w drugim kwartale 2021 roku nawet o kilkanaście lub w najgorszym razie o 20 procent. Mimo że w ubiegłym roku zapowiadano obniżki, to już w pierwszym kwartale bieżącego roku można było zauważyć delikatne wzrosty rzędu 3-8% i tendencje wzrostowe nadal mają się, niestety, utrzymywać. Mowa o dodatkowych podwyżkach, a ich wzrost uzależniony jest od segmentu. Przewiduje się, że pamięci stosowane w zestawach PC (OEM) podrożeją o 13-18%, serwerowe nawet do 20%, mobilne od 5 do 15% (LPDDR4, LPDDR3 i eMCP), GDDR5 i GDDR6 stosowane w kartach graficznych o 10-15%, a pamięci DDR3 i DDR4 o odpowiednio 15-20% i 13-18%.
Test wydajności pamięci RAM DDR4 TeamGroup T-Force Dark Zα 4000 MHz CL18. Sprawdzamy co potrafią kości SK Hynix
Jakie są powody dość wyraźnych wzrostów cen? Przede wszystkim zwiększone zapotrzebowanie związane z pandemią COVID-19, które mocno wyczerpuje dotychczasowe zapasy. Firmy także składają obecnie większe zamówienia, by powiększać swoje zasoby i przetrwać w razie wystąpienia w przyszłości niedoboru dostaw i związanych z nim ewentualnych wzrostów cen. W przypadku pamięci GDDR6 do GPU firm NVIDIA i AMD zwiększony popyt wynika także z boomu na kopanie kryptowalut. Niestety, raport TrendForce sugeruje, że tendencje wzrostowe cen pamięci DRAM mają utrzymywać się w najbliższej przyszłości – sytuacja prawdopodobnie prędko się nie zmieni, biorąc pod uwagę aktualne tendencje i nadal trwającą pandemię.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16