Ceny pamięci dla kart graficznych rosną. Tanio to już było
Ceny komponentów sprzętowych zarówno do komputerów stacjonarnych jak również notebooków nie mają w ostatnich miesiącach łatwego życia. Najpierw kilkukrotne podwyżki cen pamięci RAM (a kolejne w drodze!) oraz dysków SSD. Potem nagły atak górników i prawdziwy bum na kryptowaluty, który doprowadził do całkowitego zbombardowania rynku desktopowych kart graficznych. Jakby tego było mało, na horyzoncie pojawiło się kolejne widmo podwyżek kart graficznych oraz laptopów z dedykowanymi układami GPU. Wszystko związane jest ze wzrostem cen pamięci GDDR, który może wynieść nawet 30%. Przyczyną jest głównie skupianie się na rynku smartfonów oraz serwerów. W przypadku kości GDDR, produkcja jest od pewnego czasu ograniczana, co mimowolnie będzie powodować coraz silniejsze zwiększanie popytu nad podaż.
Ceny kości VRAM w najbliższym czasie mogą wzrosnąć nawet o 30%. Ostatecznie wpłynie to na zwiększenie cen nie tylko kart graficznych,
ale także notebooków wyposażonych np. w wydajne układy NVIDII.
SK Hynix prezentuje pamięci GDDR6 - znamy specyfikację
Główni producenci kości VRAM, czyli Samsung oraz SK Hynix w ostatnich miesiącach zmienili gospodarowanie mocą przerobową, a większej części skupiając się na smartfonach oraz produktach serwerowych. W ten sposób zmniejszono produkcję kości dla desktopowych i mobilnych kart graficznych (GDDR), co w najbliższym czasie prawdopodobnie przełoży się na podwyżkę cen zarówno kart montowanych w komputerach jak również ich mobilnych odpowiedników znajdujących się w gamingowych notebookach. We wrześniu koszty produkcji kości VRAM mogą się zwiększyć nawet o 30 procent, co z pewnością niekorzystnie wpłynie na końcowe ceny produktów. Dodatkowo im bardziej high-endowy sprzęt, tym bardziej rosną koszta. Przykładowo karty GeForce GTX 1080 (oraz laptopy z tym GPU) potrzebują ośmiu układów VRAM (8x 1 GB), podobnie GeForce GTX 1070 (także 8 kostek VRAM). Karty GeForce GTX 1060 w zależności od wersji wykorzystują trzy lub sześć takich układów. Karta GeForce GTX 1050 Ti posiada cztery kostki pamięci, a GeForce GTX 1050 - dwa lub cztery (w mobilnej wersji).
Największym obecnie dostawcą kości VRAM jest Samsung, który dostarcza aż 55% wszystkich układów VRAM. Na drugim miejscu jest SK Hynix, który dostarcza 35% kostek pamięci. Na trzecim miejscu jest Micron ze swoimi 10%. Sam Samsung w ostatnich miesiącach bardzo mocno skupił się choćby na rynku serwerów, gdzie moce produkcyjne wynoszą już 27% - niedawna liczba ta wynosiła tylko 12%. Taki wzrost odbył się właśnie kosztem ograniczenia produkcji kości pamięci dla kart graficznych. Południowo-koreański producent wprawdzie podkreśla, że produkcja zwiększy się w czwartym kwartale bieżącego roku, jednak przez dłuższy czas nie wpłynie to z pewnością na cen konsumenckich kart graficznych. Wiadomo, że najwięcej produkuje się ich w trzecim kwartale, aby przygotować się na nadciągający sezon przedświątecznych zakupów (okres listopad-grudzień).
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56