Butelki przerobione na paliwo wodorowe - naukowcy już pracują
Ochrona środowiska jest teraz nie tylko modnym, ale i ważnym zagadnieniem. Coraz więcej firm i instytucji stara się być bardziej "eko", bo cały świat zauważył, że idziemy w złą stronę. Nadmierny konsumpcjonizm i brak dbałości o naszą planetę może mieć zgubne konsekwencje. Jednym ze sposobów walki o Ziemię jest zamiana standardowych paliw na paliwo wodorowe - trend ten jest coraz częściej i szerzej wykorzystywany m.in. w motoryzacji. Naukowcy i inżynierowie na całym świecie pracują nad jak najefektywniejszym pozyskiwaniem wodoru. Ciekawego odkrycia dokonali niedawno chemicy z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Dowiedli oni, że są w stanie pozyskiwać wodór z najzwyklejszych butelek PET. Czy to przełom w zakresie recyklingu?
Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali metodę przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych w wodór, który można wykorzystać jako czyste paliwo i wysokowartościowy węgiel stały.
Pierwsze samoloty napędzane wodorem. Wygląd jak z filmów Sci-Fi
Cały proces przetwarzania plastiku na paliwo wodorowe oparty jest na prostym procesie chemicznym - katalizie. Ma pozwolić na uzyskanie "zielonego" paliwa z najzwyklejszego plastiku, a co za tym idzie, recykling wszelkich butelek, reklamówek i opakowań może nabrać zupełnie innego wymiaru. Zabieg wydaje się banalnie prosty: łączymy plastik z katalizatorem (np. tlenkiem żelaza i glinu), a następnie poddajemy obróbce mikrofalowej. Tak, wystarczy pospolita kuchenka mikrofalowa albo jakiekolwiek większe urządzenie, ale działające na tej samej zasadzie. Po kilku sekundach uwalnia się 97% wodoru, a pozostałością wysokowartościowy węgiel stały. Proces jest więc szybki, niskoenergetyczny, a dodatkowo stosunkowo niedrogi.
Tesla Battery Day - zapowiedź najtańszego dotąd auta: Tesla S Plaid
Gdyby pomysł ten faktycznie udało się wdrożyć w życie na szeroką skalę, mielibyśmy olbrzymi przełom w ochronie środowiska. Produkujemy średnio prawie 5 miliardów ton plastikowych odpadów rocznie i już teraz po morzach i oceanach pływają całe wyspy będące wysypiskami śmieci. Zamiana butelek na paliwo wodorowe może być więc ratunkiem, i co najważniejsze - łączy pożyteczne z... pożytecznym. Nie dość, że moglibyśmy pozbywać się śmieci, to jeszcze przyspieszyć i ułatwić proces tworzenia paliwa wodorowego - a to może w długiej perspektywie przełożyć się na niższe ceny i większą dostępność "ekologicznych" aut.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4