Budżetowe płyty główne Sapphire pod LGA 1155 i FM1
Sapphire zdecydowanie nie jest producentem, którego płyty ujrzymy w dniu premiery podstawki, której są dedykowane. To jedna z takich firm, których głównym celem jest tworzenie konkurencyjnych produktów na innych rynkach, a płyty główne to tylko dodatek. Jednakże nie sposób odmówić wspomnianej marce zapału i przede wszystkim dobrych oraz ciekawych produktów, choć nie cieszących się szczególną popularnością. Aktualnie firma pracuje nad trzema „mobasami”, które są w różnych stadiach rozwoju między innymi z tego prostego względu, że każda płyta dedykowana jest innej podstawce. Tym samym Sapphire oferuje wykonaną w standardzie microATX Pure White A55M dla APU na socket FM1 i równie budżetową, ale stosunkowo dobrze wyposażoną choć trochę „pomyloną” Pure Platinum H61P dla LGA1155.
Płyty marki Sapphire wyróżniają przede wszystkim kolory, tak elementów na PCB, jak i radiatorów, które utrzymują całość w ciekawej i dość popularnej dziś mieszance czerni oraz błękitu. Szkoda, że dział priorytetowy czyli ten zajmujący się kartami graficznymi nie potrafi się trochę wysilić i tchnąć ciut estetyzacji także w rynek GPU, gdzie wyblakłe PCB i plastikowa osłona chłodzenia już nie wystarczają. Wracając jednak do płyt - A55M posiada cztery sloty pamięci DDR3, jeden PCI-Express x16 oraz dwa USB 3.0. Z ciekawszych rozwiązań ta niewielka płyta posiada także USB 3.0 do wyprowadzenia na froncie (być może na tej konstrukcji powstanie inna płyta z takim wyprowadzeniem, bo pin-header A55M mimo podpisu FUSB3 wygląda na normalny 2.0) i technologię Memory Free, mającą pozwolić na łatwą konfigurację pamięci za pomocą przycisku.
Druga wymieniona płyta dedykowana jest procesorom z rodziny Intel Core i3/5/7 z liczbą 1155 pinów i posiada rozmiary standardowego ATX, choć jest trochę węższa od większości rozwiązań konkurencji. Co ciekawe, mimo zastosowania najtańszego chipsetu H61 obok zainstalowano pokaźny radiator chłodzący zdaje się rozbudowaną sekcję zasilania. Dziwne rozwiązanie, bo Sandy Bridge w standardzie wymagające nie jest, natomiast o podkręcaniu na tym chipsecie należy zapomnieć. Płyta posiada pojedynczy slot PCI-Express x16, ale w odróżnieniu od poprzedniej tylko dwa sloty pamięci RAM. Dodano jednak dwa SATA 6.0 Gb/s, którego normalnie w H61 nie ma, więc obsługuje je dodany kontroler ASMedia. Jak przystało na płytę obsługującą zintegrowane w procesorach IGP, obok czterech USB 2.0 i dwóch 3.0 oraz Ethernetu i 7.1-kanałowego audio, na tyle znalazł się także komplet wyjść wideo w postaci D-Sub, DVI i HDMI.
Źródło: TechPowerUP
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37