Bateria, która wystarczy na 30 lat
Stany Zjednoczone sponsorują badania Lotnictwa Wojskowego U.S. nad baterią, która byłaby w stanie zasilać laptopa przez... około 30 lat. Bateria ta wykorzystuje uwaga... energię nuklearną. Bateria batawoltanicza wykorzystuje promieniowanie beta, podczas. którego neutron rozpada się na proton i elektron beta. Rozpad w niej może trwać latami, zasilając przez ten czas niewielkie przenośne urządzenia.
Energia elektryczna produkowana jest wtedy, kiedy promieniowanie beta trafia na elektrodę, podnosząc w ten sposób jej potencjał. Elektroda uzyskuje więc ładunek elektryczny, a izotop - ładunek przeciwny. Różnica potencjałów powoduje powstanie prądu elektrycznego. Sama bateria jest znacznie mniejsza i cieńsza, niż obecnie wykorzystywane urządzenia. W porowatym krzemie zamknięty jest izotop wodoru - tryt. Jego połowiczny okres rozpadu wynosi ponad 12 lat.
Jeszcze jedną zaletą baterii betawoltaiczych jest fakt, iż nie grzeją się one, co ma olbrzymie znacznie w przypadku urządzeń takich jak laptopy czy telefony komórkowe. Betawoltaiczne baterie konstruuje się od lat, jednak ich wydajność do tej pory była bardzo mała. W 2005 roku udało się zwiększyć ją kilkukrotnie. Obecnie prace nad nią są na tyle zaawansowane, że mogą one trafić na półki sklepowe jeszcze przed końcem bieżącej dekady. Podczas pracy baterii oraz po jej zużyciu nie pozostają żadne niebezpieczne odpady. Powstaje jednak pytanie, jak na ewentualne pojawienie się takich baterii zareaguje te firmy, które ze sprzedaży baterii czerpią olbrzymie zyski.
Źródło: Digital Journal
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4