BadPower – nietypowy atak na szybkie ładowarki do smartfonów
Sieć obiegła informacja o nowym zagrożeniu w postaci złośliwego oprogramowania, którego działanie może spowodować fizyczne uszkodzenie smartfona, na przykład wskutek wybuchu. BadPower, bo tak nazywa się rozwiązanie, celuje swoim działaniem w akcesoria dla smartfonów. Uściślając – celem ataku BadPower są szybkie ładowarki i firmware nadzorujący pracę wbudowanego weń mikroprocesora. Badacze z Xuanwu Lab, jednostki należącej do Tencent, odkryli możliwość podmiany oprogramowania akcesorium w celu manipulowania parametrami ładowania. W efekcie, napięcie zamiast 5 V wynosi nawet 20 V, a jako że sprzęt nie jest do tego przystosowany, występuje tu ryzyko samozapłonu.
Badacze z Xuanwu Lab powiązanego z Tencent odkryli, że szybkie ładowarki do smartfonów wykazują podatność na atak BadPower. Jego przeprowadzenie może skutkować zniszczeniem urządzenia.
Flash Charge 125 W - Oppo szykuje rekordowo szybkie ładowanie
Naukowcy z Xuanwu należącego do Tencent przebadali łącznie 35 egzemplarzy szybkich ładowarek. W aż 18 przypadkach akcesoria pozwoliły na przeprowadzenie ataku BadPower, który wykorzystując lukę w zabezpieczeniach mikroprocesora urządzenia ładującego, zmienia parametry samego ładowania. Modyfikacja dostarczanego napięcia może oznaczać podanie smartfonowi zbyt wysokiej jego wartości. W efekcie czego temperatura urządzenia wzrośnie i pojawi się ryzyko zapalenia. Teoretycznie więc możemy obawiać się ewentualnego przeprowadzenia ataku na nasz smartfon. W praktyce istnieją na to niewielkie szanse.
Szybkie ładowanie w smartfonie - co powinieneś o nim wiedzieć?
Aby podmienić firmware wielu ładowarek, niezbędny jest fizyczny dostęp do akcesorium. Jeśli pilnujecie swoich urządzeń i nie korzystacie z pożyczonych egzemplarzy, wydaje się mało prawdopodobne, aby zagrożenie mogło dotknąć Was bezpośrednio. Reasumując, w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa, względnego, ale jednak bezpieczeństwa, warto stosować się do kilku zasad. Korzystajmy tylko z własnych akcesoriów, nie pożyczajmy innym naszych ładowarek oraz wybierajmy jedynie sprzęt zaufanych producentów. Nie traktowałbym tego jednak jako wytycznych, a zestaw wskazówek.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
13
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17