AU Optronics rusza z produkcją matryc o rozdzielczości 8K
Producent wyświetlaczy AU Optronics oficjalnie zapowiedział, że jeszcze w pierwszej połowie tego roku wypuści na rynek matryce obsługujące rozdzielczość Ultra HD 8K. Zdaniem producenta, już za kilka miesięcy rozdzielczość 4K może stać się przeżytkiem i nadeszła pora na prezentację nowej technologii. Jeśli więc nosiliście się z zamiarem zakupu telewizora w najbliższym czasie, być może warto się nieco wstrzymać. Za kilka miesięcy prawdopodobnie można będzie bowiem kupić telewizor któregoś z wiodących producentów, cechującym się rozdzielczością 7680x4320 pikseli. Najważniejsze jednak pytanie, jakie można sobie teraz postawić, to czy przejście z rozdzielczości 4K na 8K da użytkownikowi jakiekolwiek profity? Nie wspominając o cenie, która z pewnością odstraszy nie jednego potencjalnego klienta...
Telewizory o rozdzielczości Ultra HD 8K dotychczas pozostawały w sferze ciekawostek. Być może w tym roku, dzięki AU Optronics, zagoszczą w naszych salonach. O ile oczywiście dostrzeżemy różnicę między 4K a 8K.
LG podczas targów CES pokaże panel OLED 8K o przekątnej 88 cali
Względem telewizorów 4K, w nadchodzących modelach charakteryzujących się rozdzielczością 8K, liczba pikseli zwiększy się czterokrotnie - 33 miliony pikseli to także 16 razy więcej niż standardowa dziś rozdzielczość Full HD. Panele od AU Optronics będą oscylowały wokół rozmiarów od 65 do 85 cali. Firma szacuje, że globalna sprzedaż urządzeń z zakresu 65 i 70 cali wzrośnie w bieżącym roku o 10%, co ostatecznie da 50% wszystkich dostępnych na rynku telewizorów. Prognozy wskazują także, że do 2020 roku urządzenia z ekranami 8K będą miały aż 10% udziałów w rynku. Jest więc nad czym myśleć i co produkować. Nie wiadomo jeszcze, na kiedy dokładnie AU Optronics planuje wypust matryc 8K. Produkcja zacznie się jednak od największych przekątnych, by docelowo uzyskać tę samą, wysoką rozdzielczość przy mniejszych rozmiarach. Na tę chwilę nieznane są również dane dotyczące szczegółowej charakterystyki urządzeń, takie jak współczynnik kontrastu czy jasność wyświetlaczy. Prawdopodobnie będą to produkty porównywalne z tymi, które obecnie znajdziemy w telewizorach LCD.
YouTube wspiera odtwarzanie filmów w jakości 8K
Dlaczego dotychczas nie wypuszczono do sprzedaży telewizorów Ultra HD 8K? Wszystko sprowadza się do niemal zerowej ilości filmów czy seriali (również tych w usługach strumieniujących) dostępnych w tak wysokiej rozdzielczości. Zarówno Samsung jak i LG zaprezentowały podczas tegorocznych targów CES w styczniu swoje modele (85 cali od Samsunga oraz 88 cali od LG) jednak nikt wówczas nie podał ceny, za jaką takie telewizory będzie można nabyć. Z pewnością jednak szybko znajdą się chętni, na zakup jeszcze większych wyświetlaczy. Wiedząc, że AUO współpracuje z firmami takimi jak Sony, Samsung oraz LG można spodziewać się wysypu nowych modeli telewizorów z 8K w okolicach Bożego Narodzenia. O ile więc technologia idzie szybko do przodu, o tyle jeszcze przez długi czas sens wyboru odbiornika Ultra HD 8K będzie praktycznie zerowy ze względu na brak treści oraz konieczność siedzenia bardzo blisko telewizora, by móc zobaczyć ewentualne różnice w szczegółowości obrazu.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4